Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 23.04.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları’nın ve Merkez Yönetim Kurulu’nun ortak hazırladığı Türk Ocakları Akademisi’nde bu hafta milli meseleler oturumunda araştırmacı yazar Nejat Çoğal “Kıbrıs Meselesi” hakkında konuştu.

 

Çoğal, Kıbrıs’ın ülkemiz ve Kıbrıs Türklerinin güvenliği için son derece önemli bir dava olduğunu söyledi. Kıbrıs’ın bugün bölünmüş bir ada olduğunu dile getiren Çoğal, bunun sebebinin Türkiye değil Yunanistan’ın Helen yayılmacılığı olduğunu vurguladı. Çoğal, Kıbrıs adasının tarihini özetlerken, Kıbrıs Barış Harekâtı ve Annan Planı’ndan da bahsetti. Adanın ikiye bölünme sebebinin barış harekâtı değil, Rumların Türklere karşı katliamları olduğunu ifade eden Çoğal, Kıbrıs adasının stratejik olarak vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu söyledi.

 

İlahiyat oturumunda “İslam Hukuk Ekolleri” konusu üzerine Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraş konuştu. Maraş, “aklın yolu birdir” inancıyla hak mezhep imamlarının her birinin söylediklerinin önemini vurguladı ve günümüz problemlerinin çözümünde âlimlerimizin fikirlerinden yararlanılabileceğini ifade etti. Maraş, İslamiyet’in kadına getirdiği geniş hakların maalesef günümüzdeki yanlış İslam anlayışına sahip Müslümanlar tarafından çarpıtıldığını, kadını adeta hayattan soyut bir varlık haline getirme çabasında bulunduklarını belirtti. Önceki derslerde işlenen konulara ilişkin akılda kalan soruları cevaplayan Maraş, taklitçinin mezhebinin olamayacağını bu nedenle bir mezhebe uymuş olmanın diğer mezhepten faydalanmayı engelleyemeyeceğini ifade ederek konuşmasını bitirdi. 

 

Haber: Hilal Süyümbike Maraş


PAYLAŞ

Resim Galerisi