Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 19.12.2015


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kollarının organizasyonu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun desteğiyle hazırlanan Türk Ocakları Akademisi’nde bu hafta Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Bayraktar katıldı. Akademide bu hafta “Ortaçağ’da Avrupa: Skolastik ve Batı Düşüncesinin Evrimi” konusu işlendi.

 

Bayraktar, felsefenin düşünce üzerine düşünce olduğunu, felsefenin ve bilimin Yunan mucizesi olmadığını dile getirdi. Bayraktar, felsefenin bilgi üzerine bilgi olmasından dolayı mucizevi olmadığı insanlığın ortak kültür ürünü olduğunu söyledi. Bayraktar, Sümerlilerin yazıyı kullanmalarının, sistematik eğitim uygulamalarının entelektüel olarak başarı göstermelerini sağladığını söyledi. Yazının icat edilmesi insanlık birikiminin ve kültürün oluşmasını sağladığını dile getiren Bayraktar, bu açıdan bakıldığında Yunan mucizesinin, medeniyetin kökü olduğu sağlıklı bir görüş olmadığını bunun ideolojik bir görüş olduğunu söyledi.

 

Bayraktar, insanoğlunun bu dünyada bir gurbette olduğunu ve dünyada vatan hasreti çektiğimizi belirtti. Aklın hakikati kavramaya muktedir olduğunu ve insanoğlunun doğru düşünmesi ile hakikate ulaşacağını söyleyen Bayraktar, bir medeniyetin ancak gerçekçi, doğru bilginin üzerine kurulabileceğini söyledi.

 

Bayraktar, gaye fikrinin ortadan kalkması ile insanın makineleştiğini ve özünü kaybettiğini ifade etti.

 

Ortaçağ felsefesinin sadece Hristiyan felsefesinden ibaret olmadığını, İslam felsefesinin de bu dönemde olduğunu belirten Bayraktar, İslam dininin gelmesiyle adalet, eşitlik ve ahlaki değer kavramlarının da geldiğini söyleyerek konuşmasını bitirdi.  


PAYLAŞ