Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 26.03.2015


Akademik Çalışma Grubu'nun geleneksel aylık yemekli akşam sohbetlerinin 26 Mart 2015 Perşembe akşamki konuğu Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı ve TOBB ETÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf SARINAY idi. “Tehcir’in 100. Yılında Ermeni Meselesi” başlıklı programda Yusuf SARINAY, Tehcir Kararı’nın alınmasına giden tarihi süreci özetledi, Karar’ın alınmasını gerektiren sebepleri, Karar’ın uygulanma şeklini ve aşamalarını anlattı ve sonuçları ile “Sözde Soykırım İddiaları” hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
 
Konuyla ilgili soruları da cevaplandıran Sarınay, “Soykırım” iddialarında bulunan çevrelerin, Tehcir Kararı’nın alınmasına sebep olan tarihi olayları görmezden geldiğini, Osmanlı Devleti için o günün zor şartlarında Türklere karşı mezalim uygulayan ve düşmanla işbirliğine giren Ermeni gruplarına yönelik Tehcir Kararı alınmasının zaruri olduğunu ifade etti.
 
 
Tehcir sürecinde Ermeni nüfusun göç yollarında eşkıya saldırılarına uğramasından kaynaklanan kayıplar yaşandığını, ancak ağır savaş şartları sebebiyle devletin bu göç kervanlarının güvenliğini sağlayacak yeterli imkana sahip olmadığını anlatan Sarınay, bununla birlikte meydana gelen zararlarda sorumluluğu bulunanların yargılanarak idam dahil en ağır şekilde cezalandırıldığını ifade etti.
 
 
Öte yandan, Osmanlı Devleti’nin Ermeniler’e soykırım yapmak gibi bir niyetinin ve amacının olmadığının en sağlam delilinin göç eden Ermenilerin mal varlıklarının kaydına dair tutulan ve bir nüshası da mal sahiplerine verilen zabıtların teşkil ettiğini söyleyen Sarınay, bir etnik unsuru soykırıma tabi tutmak isteyen bir devletin bu kayıtları tutmasına imkan olmadığını, Osmanlı Devleti’nin yapmak istediğinin savaş şartları sona erdiğinde Ermenilerin bıraktıkları yerlere dönmesini sağlamak olduğunu, nitekim bir çoğunun da geri döndüğünü anlattı.
 
 
Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde konuyla ilgili yaptığı çalışmalardan da bahseden Sarınay, 1915’in 100. Yılı olan bu sene ve bundan sonraki dönemde Türkiye’ye yönelik haksız ve asılsız ithamlara karşı devletçe yapılması gerekenleri de anlattı.
 
 

PAYLAŞ