Yer: İzmir Türk Ocağı

Tarih: 21.05.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında düzenlenen "Asırlık Soykırım Yalanı" projesinin üçüncü toplantısı İzmir'de gerçekleşti. İzmir, Aydın, Kütahya, Denizli şubelerinin gençlik kollarının katıldığı toplantıda sabah yapılan kahvaltının ardından Arş. Gör. Ayşe Büşra Togay ve genel merkez gençlik kolları üyesi Ertuğrul Bal Ermeni meselesi üzerine birer konuşma gerçekleştirdi.Programa katılan İzmir Türk Ocağı başkanı Ömer Alper Erdem, Türkiye Kamu-Sen İzmir il başkanı Ahmet Doğruyol ve Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği başkanı Cavid Aliyev de ayrıca birer konuşma gerçekleştirdi.


"Sistematik bir propaganda ile karşı karşıyayız"

 

Arş. Gör. Togay, konunun açıklanması hususunda belgelerin önemine değinerek konuşmasına başladı. Diaspora tarafından sistematik bir propaganda yürütüldüğünü ifade eden Togay, 1920'li yıllarda dünyanın böyle bir gündeminin olmadığını, gündeme getirilmesinde Ermeni terör örgütlerinin rolünün büyük olduğunu söyledi.

 

"Holocoust Örnek Alınarak Bir Kimlik İnşa Edilmeye Çalışılıyor"

 

Yahudilerin uğradıkları soykırımı iyi değerlendirdiklerini, bunun üzerinden maddi manevi destek sağladıklarını, soykırım travması üzerinden de bir devlet inşa ettiklerini ifade eden Togay, Ermenilerin de bu süreci örnek alarak 1960'lı yıllarda anıtlar inşa etmeye başladıklarını, ASALA ile çalışmalarını devam ettirdiklerini, ardından parlamentoda soykırımı kabul ettiklerini hatırlattı.

 

"Özür Dilense Ne olur Tarzındaki Yaklaşımlar Doğru Değil"

 

"Özür dilense ne olur?" tarzındaki tükenmiş yaklaşımların doğru olmadığını söyleyen Togay, bu söylemin sonuçlarının düşünülmediğini, şayet özür dilenirse maddi tazminat ve hatta toprak talebinin dahi olabileceğini söyledi.

 

"Mesele Soykırım Tanımına Uymuyor"

 

Tehcir sürecinden bahseden Togay, Ermenilerin bu süreçte birçok isyan hareketi içersinde bulunduğunu, Osmanlı'nın en güçsüz zamanlarında düşman devletler ile ittifak halinde bulunmak suretiyle binlerce Türk'ü katlettiklerini çeşitli belgeler ile açıkladı. Togay, naklin siyasi gruplara yönelik olduğunu, göçen Ermenilere maddi destek sağlandığını, geri dönmeleri halinde yeniden kendilerine tahsis edilmeleri için mal kayıtlarının tutulduğunu, kamplara hastaneler kurulduğunu, Amerikalıların Ermenilere yardım taleplerine de olumlu yanıt verildiğini yine belgelerle ifade etti. Hal böyleyken meseleye soykırım tanımlaması yapılamayacağını söyledi.

 

"Hukuki Açıdan Mesele Bitmiştir"

 

Hukuki çerçevede değerlendirildiğinde eldeki bilgi ve belgelerin meseleyi açıklamak adına yeterli olduğunu söyleyen Togay, hukuki açıdan meselenin sonlandığını lakin siyasi düzlemde meselenin devam ettiğini ifade ederek sözlerini noktaladı.

 

Togay'ın ardından söz alan Ertuğrul Bal, 1965 yılında ilk kez Uruguay tarafından kabul edilen sözde soykırımın 1973'te Los Angeles başkonsolosunun öldürülmesiyle yeniden gündeme geldiğini, 22 ülke ve Amerika'nın 41 eyaleti tarafından kabul edildiğini, İsviçre'de sözde Ermeni soykırımını reddetmenin suç olduğunu dile getirerek kendimizi bilmemiz halinde bütün bu suçlamaların karşısında dik durabileceğimizi söyledi.

 

Gençlik Kolları Proje Hakkında İstişare Etti

 

Arş. Gör. Ayşe Büşra Togay ve Ertuğrul Bal'ın konuşmalarının ardından Gençlik Kolları mensupları öğle yemeğine geçtiler.


Yemeğin ardından Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Koordinatörü Fatih Mehmet Kaya proje sürecini ve Gençlik Kolları faaliyetlerini anlattı. Ardından İzmir Şubesinden Muhammed Avcı, Aydın Şubesinden Naciye Tuğrul, Kütahya Şubesinden Yasin Balcı, Denizli Şubesinden Veysel Ayan, Genel Merkez'den Avnullah Resul Özgişi, Aydın Şubesinden Oğuzhan Kalem, İzmir Şubesinden Erdoğan Doğramacı, Genel Merkez'den Süheyp Katmış söz hakkı alıp fikirlerini beyan ettiler. Proje kapsamında yapılacak faaliyetlere değinen Türk Ocaklı gençler birararada olmanın da mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verdiler. Genel merkez Gençlik Kolları yönetimi adına son konuşmayı gerçekleştiren Fatih Mehmet Kaya, projeye katılım gösteren her şubeye ayrı ayrı teşekkür ederek birlik yolunda önemli adımlar atıldığını kaydetti.


Akşam saatlerine kadar süren toplantının ardından hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Haber: Aybike Hilal Bayraktar


PAYLAŞ

Resim Galerisi