Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kırgızistan’a resmi ziyarette bulunan AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı’nın basın odasının açıklamasına göre, görüşmede, Kırgızistan ve AGİT arasındaki işbirliği konuları, çeşitli alanlarda ortak projeler uygulamada daha sonraki etkileşim perspektifleri, bölgesel güvenliği sağlamanın güncel konuları ele alındı.

Atambayev, Zannier’e sıcak bir selam verdi ve birçok alanlarda somut sosyo-odaklı projelerin pratikte uygulanmasını ve işbirliğin olumlu gelişimini belirtti. O, “Sizin teşkilatınızın Kırgızistan’a sağladığı sürekli desteği için çok minnettarız. Biz AGİT’in Bişkek Merkezi ile çok aktif işbirliği yapıyoruz. Parlamento seçimleri öncesinde yaptığınız ziyaret, Kırgızistan için çok önemli. Viyana şehrinde yaptığmız görüşmeyi hoşnutlukla hatırlıyorum, kapsamlı iyi bir sohbet olmuştu”, dedi.

Cumhurbaşkanı, demokratik kurumları geliştirme, parlamenter demokrasiyi güçlendirme, yolsuzlukla mücadeleler, yargı ve seçim sistemlerindeki reformlar hakkında anlattı.

AGİT Genel Sekreteri, sıcak bir karşılama için teşekkür etti ve parlamenter demokrasiyi geliştirmede Kırgızistan’ın girişimlerini, ülkede uygulanmakta olan demokratik reformları Teşkilatın desteklediğini vurguladı. O, “Ben demokratik değişiklikleri ve olumlu demokratik süreçleri gördüğüme sevindim”, diye kaydetti.

Zannier, uzun vadeli gözlemcilerin Kırgızistan Merkez Seçim Komitesi (MSK) ile etkin olarak işbirliği yapmakta olduğunu bildirdi.

Genel Sekreter, diğer ülkelerin başarılı deneyimi ardından Kırgızistan’ın vatandaşların biyometrik verilerini kullanmakla seçimleri uygulama hakkında kararını memnuniyetle destekledi.

Fırsattan yararlanan Zannier, Atambayev’i Kırgızistan’ın Bağımsızlık Günü ile kutladı.

Görüşmeye AGİT Bişkek Merkezi Başkanı Sergey Kapinos ve AGİT Çatışma Önleme Merkezi Temsilcisi Therese Abrahamsen katıldı.

Kabar


PAYLAŞ