Bahçesaray’da 12 Mayıs tarihinde “İslam Dünyası ve Kırım’da İslam Tarihi” adlı yarışma düzenlendi. Yarışmaya Bahçesaray ve Bahçesaray bölgesinde bulunan lise öğrencileri katıldı.

Kırım Müftülüğü, Kırım Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanlığı’nın desteğiyle Nur ve Emel teşkilatları tarafından düzenlenen yarışmaya 70’den fazla öğrenci katıldı. Yarışmacılar, Kırım’da İslam tarihi, Müslüman gelenekleri, Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayarı, İslam temelleri ve şartları ve diğer konularla ilgili soruları yanıtlaması gerekiyordu.

Kırım Müftülüğü adına yarışmacı ve misafirleri selamlayan Bahçesaray’daki Orta Camii imamı Nuri Süleymanov, Allah’ın kanunlarını öğrendikleri, İslam’ı ve dinin Kırım’daki tarihini öğrenmenin peşinde olduklarından dolayı zaten galip olduklarını belirterek yarışmacılara başarılar diledi.

Öğrencilerin bilgilerini, yerel yönetim, Müslüman ve Ortodoks dini adamlar, Emel ve Nur teşkilatlarının temsilcilerinden oluşan jüri değerlendirdi.

Yarışma sonuçlarına göre birinciliği, Bahçesaray bölgesi Eski Eli (Vişnyovoye) köyünün 2 Nolu lisesi öğrencisi Muhammad Reşitov kazandı ve tablet bilgisayarla ödüllendirildi. Bahçesaray’ın 2 Nolu lisesi öğrencisi Abdülmecit Seytumerov ikinci ve Bahçesaray bölgesi Topçıköy (Dolinnoye) köyü lisesi öğrencisi Esma Memetova yarışmasının üçüncüsü oldu.

Kırım’da İslam tarihini konu alan yarışmalar, toplumun eğitimi, Müslüman kültürü ile tanışması ve genç neslin tolerans, karşılıklı saygı ve hoşgörü ruhunda yetişmesi amacıyla bölgesel ve Kırım çapında düzenleniyor.

QHA


PAYLAŞ