Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 18.01.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu tarafından burs sağlanan öğrenciler Ocak ayında da bir araya geldi. Bursiyer öğrenciler yemekli toplantıda Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu'nu dinlediler.

 

Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu Sarıkamış konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasının hemen öncesinde ise kendi bestelediği Sarıkamış Türküsü'nü seslendirdi.

 

Şehsuvaroğlu, Sarıkamış Hareketı'nı üç boyutta ele aldı. İlk olarak harekatın askeri boyutunu değerlendiren Şehsuvaroğlu, daha sonra harekatta verilen şehitlerimiz üzerinden yapılan "rakam" çarptırmalarını eleştirdi. Şehsuvaroğlu 90 bin rakamının yalan olduğunu ifade ederek, asıl rakamın 20 bin şehit 13 bin esir asker olduğunu belirtti. Üçüncü boyut olarak da harekat hakkında yapılan propagadaları değerlendirdi. Sarıkamış harekatının cumhuriyetin ilk yıllarında geçmişi kötüleme amacı güden bir kesim tarafından kullanıldığını ifade eden Şehsuvaroğlu, harekatın komutanlarına hain denmesi, şehit sayılarının abartılması gibi pek çok yanlışın propaganda yoluyla topluma iletildiğini söyledi. 

 

Enver Paşa'ya bu konuda atılan iftiraları eleştiren Şehsuvaroğlu, "Enver Paşa'nın siyasi olarak hataları olabilir lakin kendisi şerefli bir askerdi ve şehadeti büyük bir kahramanlık öyküsüdür" dedi.

 

Sarıkamış üzerine yaptığı değerlendirmelerin ardından gençlere öğütler veren Şehsuvaroğlu, kültür üzerinden Türkiye'deki siyasi konumlanmaları da değerlendirdi. 

 

Ardından yapılan soru cevap bölümü ile program sona erdi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi