Büyük Türk ressamı ve Türk milliyetçisi Prof. Dr. Mehmet BAŞBUĞ 4 Temmuz 2017 tarihinde yüksek tansiyona bağlı geçirdiği beyin kanaması sonrası Bişkek'te kaldırıldığı hastanede Hakk'a yürümüştür. Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarına ve bütün Türk dünyasına başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun. 

Mehmet BAŞBUĞ için ilk tören 8 Temmuz 2017'de Manas Üniversitesi Cengiz Aytmatov Kampüsü Rektörlük binasında saat 12:00'de düzenlenecektir. Törenden sonra Satuk Buğra Han Camii'nde (Bişkek) öğle namazına müteakiben cenaze namazı kılınacaktır. Cenaze 9 Temmuz Pazar günü saat 12.10'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na getirilecektir. Cenaze namazı aynı gün (9 Temmuz Pazar) ikindi namazına müteakiben Karşıyaka Mezarlığı Camii'nde kılınacaktır.

Prof.Dr. Mehmet BAŞBUĞ
1956 yılında Diyarbakır’da doğdu. Bursa Eğitim Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde Lisans tamamladı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans, Sanatta Yeterlik ve Doktora yaptı. 1976-1986 yılları arasında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yaptı. 1986 –1994 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim görevliliği, 1994-1999 yılları arasında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluş çalışmasında görev alarak Dekan yardımcılığı ve Resim Bölümü Başkanlığı’nı yürüttü. Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında binden fazla karma ve grup sergilerine katıldı. Çeşitli yarışmalara katılarak 17 ödül aldı. Yurt içinde ve dışında 80 kişisel sergi açtı. Çeşitli sergi ve yarışmalarda jüri üyeliğinde bulundu. Çok sayıda eserleri özel ve resmi koleksiyonlarda, müzelerde bulunan sanatçı, Ankara Ressamlar Birliği kurucu üyeliğinin yanısıra kısa adı GESAM olan, Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesiydi. Halen Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığını ve aynı fakültede Resim Bölümü Başkanlığını yürütmekteydi.

Prof. Dr. Mehmet Başbuğ'un çalışmaları hakkında bilgi için tıklayınız


PAYLAŞ