Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 14.02.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları ve Sanat-Edebiyat Kurulu’nun birlikte düzenlediği Cengiz Dağcı Yazarlık Okulu'nun ikinci dönemi başladı

 

Bu haftaki dersinin ilk bölümünde Yazar Hatice Üzgül reklam ve edebî metin yazarlığı üzerine konuştu.

 

Üzgül, reklamcılık ve edebî metin arasındaki farklara değindi. Yazarı olduğu “Şahmeran Efsanenin Adı” isimli kitabı hakkında tecrübelerini anlatan Üzgül, bir efsanenin romana dönüştürülmesinde geçirdiği aşamalardan bahsetti. Üzgül, reklamcılıkla sanat arasındaki farkları da açıkladıktan sonra iyi bir metin oluşumu için iyi bir kurgu ve kapsamlı bir araştırma gerektiğini söyledi. Bir metnin yazımında analitik düşüncenin önemine atıfta bulunan Üzgül, analitik düşünmenin oturması için sağlam bir alt yapının gerekli olduğunu ekledi.  Üzgül, kitap okumanın yazar olma konusunda bize çok şey katacağını ama bunun yanında insanları ve hayatı da iyi okumak gerektiğini aktardıktan sonra konuşmasını bitirdi.

 

Dersin ikinci kısmına Türk dünyası, konumu ve sınırları hakkında konuşmak üzere Doç. Dr. Bülent Aksoy katıldı. Aksoy, Doğu ve Batı Türklüğünü ayırmak için Hazar denizinin bir sınır olduğunu söyledikten sonra Türk dünyasını Altay-Sibirya Türkleri, Batı Türkleri, Doğu Avrupa Türkleri ve Türkistan Türkleri olmak üzere dörde ayırdı. Tarihte Türkistan adıyla bir devlet kurulmadığını, Türkistan’ın sadece bölge ismi olduğunu vurgulayarak kavram kargaşalığına değinen Aksoy, Avrasya isminin de siyasi ve coğrafi anlamlarından bahsetti.  Aksoy, Tatarların en dağınık yaşayan Türk boyu olmasının sebebini tarih boyu yaşadığı sürgünlere bağlarken Türk dünyası nüfus dağılımlarını da analiz etti. Rusya içerisinde Rus vatandaşı olduğu için sayılarını tespit edemediğimiz azınlık konumunda Türklerin varlığından söz eden Aksoy, Macaristan’da Türkoloji çalışmalarının sürdürüldüğünü ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.  

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ