Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da, Ukrayna ve Kanada’da ikamet eden bir grup Kırım Tatarı, çocuklar için Kırım Tatar internet sitesi hazırladı. Eğitim ve eğlence sitesi olan Qirimjr.org sitesi, Eylül ayından itibaren faaliyet göstermeye başlayacak.

“Kırım Junior” sitesi, okul öncesi ve okul çağında olan çocuklar için Kırım Tatarca yazılmış olan oyunları içeriyor. Söz konusu oyunlar  sayesinde çocuklar hem eğlenebilecek hem Kırım Tatar dilini öğrenebilecek.

Site, Emil Ümerov ve başkanlığındaki Tito.Site şirketi tarafından düzenleniyor. Sitede bulunan oyunlar profesyonel programcılar tarafından değil, Kırım Tatar dilinin korunmasına büyük önem veren kişiler tarafından hazırlandı.
 
Adı Kırım Tatarca olan “Kırım” ve İngilizceden “genç nesil” anlamına gelen “Junior” kelimelerinden oluşan sitenin, dünyanın farklı ülkelerinde ikamet eden Kırım Tatar çocukları, ortak bir oyun alanında birleştirmek  amacıyla kurulduğu kaydedildi. Çocuklar için hazırlanan oyunlar, Kırım Tatar dilini öğrenen yetişkinler için de faydalı olacak.
Site, toplam olarak 6 oyun grubundan oluşuyor:
 
“Çipçe” (Civciv) başlıklı bölüm, okul öncesi çağında olan çocuklara harf, kelime, rakam, renk ve şekilleri öğreten basit ve parlak renkli oyunları içeriyor.

 

“Meydançık” (Meydancık) bölümünde ilkokul öğrencileri için ana dili ve matematik oyunları toplandı. Bunun dışında gelecekte bölüme İngilizcenin öğrenmesine yardımcı olan oyunların eklenmesi planlanıyor.

“Pencere”, tüm yaşlar için çevremizdeki dünyanın öğrenilmesine yardımcı olan oyunların toplandığı bölüm.

"Oyun Arabası", çeşitli eğlence oyunlarını içeriyor

“Baykuş” bölümünde masalları içeren elektronik kitaplar ve masalların okunduğu ses kayıtları toplandı.

“Ebabil” adlı bölüm ise çocuklar için Kırım Tatarca şiirleri içeriyor.

Oyunların yanı sıra Qirimjr sitesinde, çocuklar ve velileri için sağlıklı yaşam, spor, müzik ve sanat ile ilgili makaleler de yer alacak.

Site hazırlayıcılarının gelecek için çok sayıda fikir ve planları arasında, Kırım Tatar dilinde oyunlar hazırlamaya devam etmek, site kullanıcıları için çeşitli yarışmalar düzenlemek, sitede deneyimini paylaşması için Kırım Tatar öğretmenleri ve kültür erbaplarını davet etmek gibi planları da bulunuyor.


PAYLAŞ