KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs müzakere sürecinin en kısa zamanda sonuçlandırılması için hızla çalışıldığını vurguladı.

Göreve gelişinin ardından ilk röportajını TRT’ye veren Çolak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Bakan Çolak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’a verdiği desteği sık sık vurgulamasının önemine de dikkat çekti.

İlk ziyaret Türkiye’ye

KKTC Dışişleri Bakanı Çolak, ülkesi ve Türkiye’de bakanlık görevine gelindiğinde ilk dış temasın iki ülke arasında yapılmasına dair bir gelenek olduğunu hatırlattı. Türkiye ziyaretinin ilk dış teması olduğuna işaret eden Çolak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ayrıntılarını da TRT Türk’e anlattı. Görüşmenin olumlu geçtiğini dile getiren Bakan Çolak, “Türkiye’ye ilk ziyaretimdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır ile bir araya geldik. Gündemde öncelikli olarak müzakere süreci vardı. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC’de yaşanan ve yıllardır devam eden sorunu çözmek için ne gibi çalışmalar yapılabileceğini konuştuk” dedi.

“Açılıma ihtiyacımız var”

Ziyareti kapsamında iki ülke arasında imza altına alınan güvenilir haberleşme ağı anlaşmasının Türkiye ile KKTC’nin dayanışması ve fikir birliğinin bir ürünü olduğunu belirten Emine Çolak, “Görüşmelerde bir diğer gündem maddesi ise güvenilir haberleşme ağı anlaşmasıydı. Bizim çözüm olursa da olmazsa da böyle bir katkıya ve açılıma ihtiyacımız var. Kıbrıslı Türkler kendi kendilerine yeterli olmak, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışmak konusunda çok kararlıdırlar” diye konuştu.

“AB üyeliği de masadaydı”

Avrupa Birliği üyeliği sürecinin de görüşmelerde masada olduğunu dile getiren Bakan Çolak, “Çözüm sonrası yeni oluşacak Kıbrıs, bir Avrupa Birliği üyesi olacak. Her ne kadar Rum tarafı bu yönde çalışmalarını tamamladıysa da Kıbrıslı Türkler olarak bizim daha yapacağımız çalışmalar var. Türkiye’nin bu yönde elde ettiği kazanımı da bir işbirliği noktası olarak görüyoruz” dedi.

Çolak, adada Şubat 2014’te imzalanan mutabakat çerçevesinde bir müzakere sürecinin yürütüldüğünü vurgulayarak, KKTC’de yeni kurulan geniş tabanlı hükümetin bu sürecin destekleyicisi olduğunu vurguladı.

“Erdoğan’ın desteği çok önemli”

Emine Çolak, görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’a desteğini sık sık vurguladığını da söyledi. Çolak, “Erdoğan’ın desteğini büyük bir mutlulukla Ada’ya, Ada’daki kamuoyuna ve vatandaşlarımıza götüreceğim” dedi. Çolak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bazı sorularımız da oldu. Deneyim ve bilgilerinden yararlanmak istediğimizi aktardık ve çok olumlu yanıt aldık. Özellikle Sayın Çavuşoğlu ile güzel bir diyalog oldu. Bu diyaloglarımız devam da edecektir” diye konuştu.

“Mülkiyet ada için önemli”

Çolak, mülkiyet konusunda son günlerde yapılan spekülasyonlara da yanıt verdi. Bakan Çolak, mülkiyet hakkının her iki tarafça benimsenmesinin önemli olduğunu söyledi. Çolak, “Yeni bir durum söz konusu değil. Bu topraklarda bir ömür tüketen insanlarımızın haklarının gözetilmesi gerektiğinin farkındayız. Her iki kesim şu an çözüm arayışında ve süreç eskiye nazaran çok daha hızlı ilerliyor. Bütün maddeler bu süreç içerisinde konuşulacak” dedi.

“Sürece desteğimiz tam”

Bakan Çolak sürecin en kısa zamanda sonuçlanacağını arzu ettiklerini belirtti. KKTC’de yeni kurulan geniş tabanlı hükümetin sürecin destekleyicisi olduğunu vurgulayan Çolak, şunları söyledi:

“Yeni hükümetin sürece desteği tam. Çaba yoğun, hızlı ilerleme kat ediliyor. İyi ve olumlu bir hava var. Ama süre vermek zor. Bu 6 ay da olabilir 1 yıl da. Daha önce de ümitliydik, tahminlerde bulunduk ama yanıldığımız zamanlar oldu. Biz çabalarımızı sürdüreceğiz.”

Emine Çolak, Barış Suyu Projesi’nin Ada için önemini de vurguladı. Kıbrıs’a Türkiye’den deniz altından su iletilmesinin örnek bir proje olduğunu dile getiren Çolak, şunları kaydetti:

“Bu çok büyük bir proje. Önemli bir kazanım. 20 Temmuz’da da Sayın Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret ettiğinde söyledi. Bu suyun Ada’da barış suyu olacağını belirtti. Bu çağrı çok önemli. Projenin barışa ve çözüme ulaşmasında olumlu bir katkısı olmasını arzu ediyoruz. Çözüm olana kadar zorluklar var. Ancak çözümü sağladığınız takdir de birlikte nasıl ortak bir Kıbrıs paylaşacağımız konuşulurken elde edeceğimiz kazançlarımız arasında elbette ki kapımıza kadar ulaşan su da bir faktördür, bir renktir.”

TürkYurduHaber

c


PAYLAŞ