Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna Parlamentosu kürsüsünden Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya Ukrayna Anayasasının Kırımla ilgili 10. maddesinin değiştirilmesi için en kısa zamanda Anayasa Komisyonunun toplanması çağrısında bulundu.

Ayrıca Kırım’da 1991 yılında yapılan referandumu hatırlatan Çubarov o dönemde Moskova’nın Kırım Tatar faktöründen çok rahatsız olduğunu vurgulayarak, “26 yıl önce bugün 20 Ocak’ta Kırım’da, 1945 yılında Kırım Tatar halkının sürgün edilmesi nedeniyle lağvedilen Kırım’ın özerkliğinin yeniden kurulması için referandum yapıldı. Bu referandum Kırım Tatar halkının Vatana dönüşünün başladığı esnada yapıldı. O zaman daha SSCB ve komünist rejimi vardı ve Moskova sürgün edilen halkın vatanına dönmesi nedeniyle Kırım Tatar özerkliğinin yeniden kurulması gerekeceğinden çok endişe ediyordu.” şeklinde konuştu.

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Anayasası’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili 10. Maddesine Kırım Tatar Özerkliği’nin kurulmasına ilişkin değişiklik getirilmesine hazır olduğunu açıklamıştı.

20 Ocak 1991 yılında Kırım’da düzenlenen ve sadece 1500 Kırım Tatarının katıldığı referandumda genellikle Rus askerleri ve 1944 sürgününden sonra yarımadaya Rusya'nın farklı bölgelerinden getirilip yerleştirilen insanlardan oluşan Kırım nüfusunun büyük kısmı, yarımadanın Ukrayna’ya bağlı özerkliğinin yeniden kurulması için oy kullanmıştı.

QHA


PAYLAŞ