Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna’nın bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada Kırım ile ilgili Cenevre müzakerelerinin yeni formatı hakkında konuştu, “Müzakerelerde, Budapeşte Memomarandumu garantörü olarak İngiltere ve ikinci ülke olarak Amerika Birleşik Devletleri yer almalı. Rusya Memorandum garantilerini ihlal ettiği için müzakerelere katılamaz. Ve doğal olarak Avrupa Birliği ülkeleri ile Kanada da müzakerelere katılmalılar. Gerçek şu ki, dünyada mevcut olan ve bütün ülkeleri etkisi altına alan kriz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve Kırım’ı işgal etmesinden sonra başlamıştı. Dolayısıyla, dünyanın önde gelen ülkeleri sorumluluğu üstlenmeli. Müzakerelere katılanlar arasında özellikle ABD olmalıdır” şeklinde konuştu.

5 Aralık 1994 tarihinde İngiltere, Rusya ve ABD, Ukrayna’nın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na katılması nedeniyle Budapeşte’de güvenlik garantiler ile ilgili memorandumu imzaladı. İlgili memoranduma göre, Ukrayna, tüm nükleer silahları teslim etmeli, İngiltere, Rusya ve ABD ise buna karşılık Ukrayna’ya güvenlik garantileri vermeli.

Budapeşte Memorandumu'nu imzalayan devletler ayrıca, güç tehdidi ve onu toprak bütünlüğüne saldırı olarak kullanmaktan kaçınacağını kaydetti.

2014 yılında Rusya, söz konusu Memorandumu ihlal ederek Kırım’ı işgal etti, Ukrayna’nın doğusuna da saldırdı.

QHA


PAYLAŞ