Yer: TEPAV

Tarih: 15.09.2017


Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi 15 Eylül 2017 tarihinde ORSAM ve TEPAV'ın ortaklaşa düzenlediği " referanduma doğru Irak'ın ve Türkmenlerin geleceği" konulu konferansta konuştu. Toplantı TEPAV toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Türk devlet kurumları ve STK’lardan çok sayıda katılımcının yanı sıra yabancı temsilcilik ve misyon şeflerinden de çok sayıda katılım oldu. Konferans Türkçe ve İngilizce simultane çeviri olmak üzere iki dilde gerçekleştirildi.

ITC lideri Salihi, IKBY tarafından 25 Eylülde alınan referandum kararını Türkmenlerin bütün partiler olarak topyekûn reddettiklerini dile getirdi. Bunun yanı sıra 14 Eylül 2017 tarihinde Kerkük valisi Necmettin Kerim'in 14 maddeden oluşan bir yolsuzluk iddianamesi ile, görevini Kürt partileri için kötüye kullanma ve Kerkük halkının tamamının çıkarına çalışmama iddiasıyla Irak parlamentosunun salt çoğunluğuyla azledilme kararına dikkat çeken Salihi, bu kararın Türkmen ve Araplar için isabetli bir karar olduğunu vurguladı. Referandumun 2003 yılından bu yana sistematik bir şekilde Kerkük’ün demografik yapısının değiştirilmesinin son halkası olarak hayata geçirilmek istenen bir gelişme olduğunu hatırlatan Salihi referandum sürecinde geçen hafta Kerkük valisinin Kerkük'e 200 PKK'lı getirmesi ve Kerkük’ün kuzeydoğusuna düşen (Saddam dönemi tugayı ) Elfeylek mıntıkasına Türkiye ve Suriyeli Kürtleri yerleştirip nüfus cüzdanı vererek seçimlerde ve referandumda bunları kullanacağına işaret etti.

Türkmenlerin ve Arapların Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirten Salihi; “25 eylülde yapılmak istenen referandum hukuksuzdur. Biz yüzyıllardır Kerkük’te Türk, Kürt ve Arap unsurlarla bir arada yaşadık. Bu birlikteliğin devamından yanayız. 2003 yılında Kerkük’ün nüfusu 850 bin idi. Bu dönemde nüfusun yarısını Türkmenler oluşturuyordu. Ancak geçen yaklaşık 15 yıl içinde bölgeye sistemli bir şekilde Kürt nüfus yerleştirilerek Kerkük’ün nüfusu 1 milyon 650 bine ulaştı. Bu durum bölgede kurulmak istenen Kürt devletinin en önemli delilidir. Buna asla müsaade etmeyeceğiz” diyerek kararlılıklarını dile getirdi.

Toplantıya Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr.  A. Filiz Yavuz, yönetim kurulu üyeleri ve Hars Heyeti başkanımız Prof. Dr. Yusuf SARINAY’da katılarak Türkmeneli davasında Erşat Salihi ve arkadaşlarının her zaman yanında oldukları hususunda tam desteklerini bir kez daha yinelediler.


PAYLAŞ