Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz,  KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde ‘Geçmişten Geleceğe Türk Ocakları ve Türk Milliyetçiliği’ konulu konferans verdi

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, geçtiğimiz gün ilimize ziyarette bulundu. Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilerle buluşan Genel Başkan Öz, ‘Geçmişten Geleceğe Türk Ocakları ve Türk Milliyetçiliği’ konulu bir konferans verdi. KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleşen programa Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin, Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, Kamu-Sen İl Başkanı Yaşar Şanlı, Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez, öğrenciler, akademisyenler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılım sağladı.

Geçmişten günümüze milliyetçilik kavramı ile konferansına başlayan Prof. Dr. Öz, milliyetçilik kavramının Fransız İhtilali ile ortaya çıkmış gibi gözükse de geçmiş dönemlerde kavimlerde ya da topluluklarda da bir aidiyet duygusu olduğunu belirtti. Öz, “Tarihe baktığımızda Göktürkler döneminde yazılan Orhun yazıtlarında çok güçlü bir Türklük duygusu olduğunu görüyoruz. Türkler İslamiyet’le tanıştıktan sonra da gerek Kaşgarlı Mahmut’un yazmış olduğu Divan-ı Lügati't Türk’te gerekse Yusuf Has Hacip’in yazdığı Kutadgu Bilig eserlerinde de Türklük şuuruna rastlıyoruz” dedi. 19. yy ile birlikte modern milli devletlerin ortaya çıktığını, bu döneme kadar farkı kültüre, farklı dile, farklı dine mensup insanların bir arada yaşadığı toplulukların olduğunu söyleyen Öz, “Milliyetçilik ve bağımsızlık fikri ortaya çıkınca, Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk olarak gayrimüslimler arasında bu görüldü” şeklinde konuştu.

 

1908 yılında ilan edilen II. Meşrutiyet ile birlikte pek çok dernek kurulduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Öz, bunlardan bir tanesinin de ilmi ve kültürel faaliyetlerde bulunmak amacıyla 25 Mart 1912’de kurulan Türk Ocağı olduğunu söyledi. Türk Ocağı’nın başlangıç yıllarına değinen Öz, “İşgal döneminde ilk tepki gösterenlerden bir tanesi Türk Ocağı olmuş ve Milli Mücadele döneminde önemli roller üstlenmiştir” dedi. Türk Ocağı’nın günümüze kadarki kronolojisini anlatan Öz, son olarak yürüttükleri faaliyetler ve çalışmalardan bahsetti.

 

Konferans sonunda, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Mehmet Öz’ü dinlemenin kendilerini mutlu ettiklerini ifade ederek, kendisine teşekkür belgesi takdim etti.

 

‘104 YILLIK TARİH ANLATILDI’

 

Konferansta konuşan Prof. Dr. Mehmet Öz; Türk Ocakları’nın 104 yıllık tarihi, milli mücadeleye katkıları, Cumhuriyet sonrası devletin sosyal yönüne ve hizmetlerine katkıları ile fikir hayatına yön verici yapısına değindi. Son yıllardaki hizmetlerinden ve her şubede yapılandırılan Türk Ocakları Akademisi’nden de bahseden Öz, vatansever aydınları ve öğrencileri Türk Ocakları bünyesinde milli ve dini şuur ile bütünleşerek siyaset üstü bir anlayışla konferansına devam etti.

 

Konferansın sonunda KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz’e teşekkür belgesi takdim etti.

 


PAYLAŞ