RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Aziz Türk Milleti, değerli gönüldaşlarım,

Nefsimizle muhasebe ayı olan ve içinde Kur’an’ın indiği Kadir gecesi de bulunan Ramazan ayını geride bırakıp bayrama kavuştuk. Bir ay boyunca oruç ve diğer ibadetlerle Allah’a yakın olmak, diğerkâmlığımızı geliştirmek, nimetlerin kadrini bilmek ve kötülüklerden kaçınmak için çaba sarf ettik. Şimdi,  bayrama erişmenin sevinci içinde, dayanışma ve birlik duygumuzu güçlendirme  zamanı… Herkesin bayramını en iyi dileklerle kutluyor, bayramın Türk Milleti, Türk ve İslâm âlemi ve insanlık hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

Bugün dünyada yaşanan küresel egemenlik savaşının  en büyük mağduru olan İslam alemi yıllardır ağız tadıyla bayram yapamıyor. Biz yine de bayramın neşesini, sevincini yaşamalıyız ama asla mazlum ve mağdur kardeşlerimizi unutmamalıyız. Doğu Türkistan’da yıllardır dinî vecibelerini yerine getirmekte büyük sıkıntılar yaşayan, sözde eğitim kamplarında asimile edilmeye ve Türk ve Müslüman kimliklerini inkara zorlanan kardeşlerimiz var. Kırım’da yıllar sonra döndükleri yurtlarında yine Rus işgaliyle hayal kırıklığına uğrayan Kırım Tatar Türklerinin durumu bir başka acımız. Filistin’de, Libya’da, Afrika’da kendi çıkarları için İslam alemini kan ve ateşe boğanların zulmü altında inleyen Müslüman kardeşlerimiz, Suriye ve Irak’ta dindaşlarımız ve Türkmen kardeşlerimiz …  Böyle bir ortamda bayramı idrak ediyoruz.

Aziz Ocaklılar,

Ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği süreçte en çok tahrip edilen şey ise maalesef millî ve manevî değerlerimiz oldu. Bir takım çevreler, maalesef din adına hareket eden veya dini temsil ettiği sanılan kesimlerin bir takım yanlışlarını da kullanarak insanları dinden ve manevî değerlerden uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Türk milletinin bin yılı aşkın bir süredir İslam diniyle yoğrulmuş olan mayasını bozulmaması için devlete, Diyanet İşleri Başkanlığına, Millî Eğitim Bakanlığına, Sivil Topluma, hülasa hepimize büyük görevler düşmektedir. Bu noktada, insanların inancına saygı, farklı mezhep ve gruplara eşit mesafede olmak gibi  temel ilkelere riayet esas olmalıdır. Sürekli seçim atmosferi içinde kutuplaşan milletimizin tamamını kucaklayan bir dile şiddetle ihtiyacımız var. Yeni nesiller arasında yayılma istidadı gösteren deizm, ateizm gibi akımlara karşı millî bünyemizi sağlamlaştırmalıyız.

Bu bayramda da dindaş ve soydaşlarımızla dayanışmamızı güçlendirmek için elimizden geleni yapmak durumundayız. Türk Ocakları olarak yıllardır yürüttüğümüz yardım kampanyaları çerçevesinde bu yıl da zekat ve fitrelerinizi kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Desteğini esirgemeyen gönüldaşlarımıza şükranlarımız sunuyorum.

Millî Mücadelemizin başlamasının 100. Yılında idrak ettiğimiz bu Bayram vesilesiyle bu vatanı kanlarıyla yoğuran şehitlerimizi, Alp Arslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bütün ecdadımızı  saygı ve rahmetle anıyorum. Tekrar Türk-İslam aleminin bayramını kutluyor, siz değerli gönüldaşlarımızı insanlığa yeniden adalet nizam götürme ülkümüzü hayata geçirmek için hep birlikte gayret göstermeye çağırıyorum.

 

 

 


PAYLAŞ