Yer: Yayladağı/HATAY

Tarih: 19.12.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi ve Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle düzenlenen “Elini Türkmen Kardeşine Uzat” yardım kampanyası kapsamında toplanan yardımların son kısmı Bayırbucak bölgesinde yaşayan Suriyeli Türkmen kardeşlerimize bizzat Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve genel merkez yöneticileri tarafından ulaştırılmıştır.

 

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, Genel Muhasip Aziz Kamil Yılmaz, Genel Sekreter Yardımcıları Osman Oktay ile Doç. Dr. Emrah Şenel’den oluşan genel merkez heyetimiz dün erken saatlerde Adana’ya geçtiler. Heyetimiz orada Adana Türk Ocağı başkanı Hüseyin Kuşçu ile birlikte Hatay’a doğru yol çıktı. Hatay’da heyete Hatay Türk Ocağı başkanı Ali Gündüz de katıldı.

 

Heyet önce toplanan yardımlarla alınan gıda ve giyecekleri yerinde denetleyerek eksiklerin olup olmadığını kontrol etti. Yardımlar kamyonlara yüklendikten sonra Yayladağı’na hareket edildi.

 

YARDIMLAR TÜRKMEN MÜCAHİTLERE BİZZAT TESLİM EDİLDİ

 

Yayladağı’na intikal eden heyet, sınır köylerine geçerek yardımların iletilmesi için görüşmelerini gerçekleştirdi. Ardından bizzat Genel Başkan Öz ve beraberindeki heyet yardımların Türkmen mücahitlere iletilmesini takip etti. Yardımlar iletildikten sonra heyet bölgedeki Suriye Türkmenleri ile istişarelerde bulundu. Suriye Türkmen Derneği’nde soydaşlarımızla sohbet eden Genel Başkan Öz, Türkmenlerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Daha sonrasında Suriye’de Rusya ve Esad güçlerine karşı mücadele eden Türkmen birliklerin komutanlarından bir kaçıyla da görüşmeler yapılarak durum hakkında bilgi alındı.

 

“ULUSLARARASI GÜÇLER TÜRKMENLERİ GÖRMEZDEN GELİYOR”

 

Bölgede yapılan çalışmalar sırasında Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz TRT Haber ve Anadolu Ajansı’na da röportaj verdi. Genel Başkan Öz, 67.250 Türk lirası tutarında toplanan yardımların Türkmen soydaşlarımıza iletildiğini ifade etti. "Uluslararası güçlerin hiçbirisi, ne ABD'si ne Rusya'sı ne de İran'ı, Türkmenlerin menfaatleriyle ilgili herhangi bir adım atmak bir tarafa, onların mağdur olması için ellerinden geleni yapıyorlar. En son Rusya ve İran'ın Suriye'deki politikada, Türkiye'ye karşı tavrını hepiniz biliyorsunuz. Türkmendağı'nda kardeşlerimizin üzerine, Suriye rejimiyle iş birliği yaparak nasıl saldırılar düzenlendiğini hepimiz yakından takip ediyoruz" diyen Genel Başkan Öz, "Türk Ocakları olarak dünyanın neresinde Türk varsa onunla ilgilenmeyi kendisine vazife kabul eden bir kuruluşuz. Bu coğrafyada sadece Türkmenler değil, yaşayan herkes sıkıntı çekiyor. Biz devletimizin yaptığı yardımları destekliyoruz. Ancak Türkmen kardeşlerimize bizim de yardım etmemiz lazım çünkü hem Irak'ta hem de Suriye'de mağdur durumdalar" diye konuştu.

 

Heyet daha sonra bölgeden ayrıldı.


PAYLAŞ

Resim Galerisi