Aziz Türk Milleti, Kıymetli Türk Ocaklılar,

 

Son yıllarda olduğu gibi bu yıl da hem İslam âlemi hem de ülkemiz terör, şiddet ve savaşın gölgesinde bir Kurban bayramını daha idrak ediyor. Geçen yılki mesajımda bahsettiğim etrafımızdaki savaş hâlâ devam ediyor. İçeride PKK terör örgütünün hendek, barikat ve bomba tuzaklı savaşlarıyla uğraşıyorduk; bu yıl bir yandan 15 Temmuz’da Türk tarihinin en büyük ihanetine maruz kaldık, öte yandan bölücü PKK terör örgütü, efendilerinin talimatıyla hain saldırılarını yoğunlaştırdı. Türk devleti, bir yılı aşkın bir süredir teröre karşı doğru bir tavırla mücadele ediyor. Gerçi 15 Temmuz ihaneti, geçen yıl başlatılan mücadelede iç düşmanların ihaneti yüzünden yaşadığımız sıkıntıları ortaya koydu ama genelde doğru yoldayız. Son dönemde, daha önce biz dâhil çeşitli kesimler tarafından eleştirilen hatalı Suriye siyasetinden vazgeçildi ve Cerablus harekâtıyla birlikte Türkiye Suriye’nin kuzeyinde hedeflenen ihanet koridoru girişimine dur dedi. Bundan sonra hem IŞİD hem de Suriye PKK’sı ve paravan örgütlerine karşı harekâta devam etmeli, Suriye’ye barış gelene kadar inisiyatifi kaybetmemeliyiz.

 

Aziz Ocaklılar,

 

Çok ciddi ve kritik bir eşikteyiz. FETÖ, PKK, IŞİD gibi terör örgütleri ve onları himaye edip destekleyen güçler karşısında Türk devletinin bekası için mücadele vermek durumundayız. Türk Ocaklılar ve Türk milliyetçileri bu bilince sahiptir; bundan kimsenin şüphesi olamaz. Ne var ki, özellikle 15 Temmuz girişimine karşı oluşan ve Yenikapı’da perçinlenen millî uzlaşma ruhunu bütün tarafların doğru anlaması elzemdir. İhanetin planlayıcı ve uygulayıcılarına karşı merhamet söz konusu olamaz, olmamalıdır. Buna mukabil 40 yılı aşkın süredir ülkeyi yönetenlerin müsamaha, destek ve yardımlarıyla devletin ve toplumun bütün katmanlarına nüfuz eden bir yapıyı temizlerken işin bu yönüne dikkat etmek ve suça bulaşmamış, masum, kandırılmış insanları mağdur etmemek adaletin gereğidir. Türk devletine yakışan da budur. Hele, muhtemelen FETÖ’nün yönlendirmeleriyle, hiç ilgisi olmayan kişilerin mağdur edilmesi asla kabul edilemez. Burada özellikle devletin karar mekanizmalarında ve kurumların yönetici mevkilerinde son derecede hassas olmak ayrı bir gerekliliktir. Devlet içinde devlet yapılanmasına bir daha asla ve kat’a müsaade edilmemeli, bu yöne gidebilecek eğilimlere katiyyen müsamaha gösterilmemelidir.

 

Aziz Türk milleti,

 

Türk Ocakları olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da savaş ve zulüm mağduru kardeşlerimiz için yardım ve kurban kampanyası düzenledik. Ramazan ayında zekât ve fitrelerini esirgemeyen gönüldaşlarımız Kurban kampanyamıza da destek verdiler. Bizim hedefimiz her yıl giderek yükselen bir kampanya idi. Geçen yıla kadar bu yükseliş devam etti. Bu yıl ne yazık ki az da olsa bir gerileme var. FETÖ/PDY ihanetinin Türk milletine ve İslam âlemine en büyük kötülüklerinden birisi de insanlardaki güven duygusuna, inanan insanlara duyulan itimada ve neticede insanların dinî duygu ve hassasiyetlerine verdiği ağır tahribattır. Şunu gönül rahatlığı ve vicdan huzuru ile ifade etmek isterim: Türk Ocaklarına gönderdiğiniz her kuruş yardıma muhtaç kardeşlerimize ulaşıyor. Kurban bağışlarınız da aynı şekilde Suriye ve Irak’taki kardeşlerimizle Hatay, Osmaniye ve Ankara’daki mağdurlara ulaştırılıyor. Türk Ocakları bu gibi kampanyaları büyük bir fedakârlık ve gayretle sürdürüyor. İnşallah sizlerin de desteğiyle Türk yurtlarındaki bu mazlum kardeşlerimizin yaralarına bir nebze de olsa merhem olacak bu gibi faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

 

Hepinizin Kurban Bayramınız kutluyor, Türk milletini ve İslam âlemini savaştan, zulümden ve katliamlardan azade bayramlara ulaştırmasını yüce Allah’dan diliyorum.

 

 

                                                                                                                 Prof. Dr. Mehmet Öz

                                                                                                                                                                                                                Türk Ocakları Genel Başkanı


PAYLAŞ