Yer: Litai Hotel

Tarih: 24.04.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu’nun düzenlediği ve elde edilen gelirin burslu öğrencilere aktarıldığı, geleneksel sohbetli kahvaltının Nisan ayı konuğu, Türk Ocakları Merkez Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay idi.

 

Açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu yaptı. Sunguroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı ve misafirlere “hoşgeldiniz” dedi. Ardından kürsüye Prof. Dr. Yusuf Sarınay çağrıldı. Sarınay, sevk ve iskân kanunun 101. Yıldönümü vesilesiyle Ermeni Sorunu hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Nisan ayının öneminden bahseden Sarınay, TBMM’nin açıldığı, Çanakkale Kara Harekâtı'nın başladığı ve Türk milletini bütün dünyada yüz bir yıldır uğraştıran Ermeni örgüt liderlerinin tutuklandığı günlerin bu ay içerisinde olduğunu ifade etti. Sarınay, 19. yüzyılın büyük değişimlerin devri olduğunu ve bu dönemde Osmanlı Devleti’nin yavaş yavaş topraklarını kaybettiğini belirtti. Ermeni Meselesi'nin 77-78 Osmanlı Rus Savaşı akabinde Ayastefanos ve Berlin Antlaşmalarıyla uluslararası boyut kazandığını söyleyen Sarınay, Ermenilerin Taşnak, Hınçak, Anadolu Fedaileri gibi çeşitli örgütler kurarak Anadolu’da vatan kurma hayallerine kapıldıkları süreci açıkladı. Sarınay, Ermenilerin bulundukları bölgelerde katliamlar yaparak, baskı ve terörle halkı göçe zorlayarak bölgede sayısal üstünlüğü amaçladıklarını vurgularken meydana gelen olayların da Ermeniler tarafından 1890’lı yıllardan beri “Ermeni katliamı” olarak tüm dünyaya duyurulduğunu söyledi. Bütün dünyaya “soykırım” olarak lanse edilen 24 Nisan gününde 14 vilayette Ermeni terör örgütlerinin tutuklanıp elebaşlarının yakalandığını ve silahlarına el konulduğunu ifade eden Sarınay, tehcirin nefsi müdafaa olduğunun altını çizdi. Sarınay, Ermenileri sürekli Osmanlı Devleti’ni yıpratmak için kullanan İngiltere, Fransa ve Rusya’nın tehcirden sonra Ermenilerden ümidi keserek Araplara yöneldiklerine ve Sykes-Picot Antlaşması’nı imzaladıklarına değindi. 1919-1920’li yıllarda, olayın etkisi sürerken, şahitler ortadayken Batı’nın soykırım hakkında herhangi bir delil bulamadığına dikkat çeken Sarınay, 2000’li yıllarda Türk milletini katliamla suçladıklarını belirtti. Sarınay, bu asılsız suçlamanın amacını Türk milletine siyasi baskıyla soykırım yaftası yapıştırmak ve özür diletmek olduğunu vurguladı. Özrün hukuki bir terim olduğunun altını çizen Sarınay, bunun bir bedeli olduğunu ve bu bedelin toprakla veya tazminatla ödettirileceğini söyledi. Sarınay, Ermeni meselesinin bir psikolojik kırılma noktasını olduğuna dikkat çekerken soykırımın Türkiye tarafından kabulüyle öncelikle tüm Doğu Hıristiyanlarına yapılan muameleden hesaba çekileceğini, ardından İstanbul’un fethinin dahi hesabının sorulacağını, son olarak bugün ezanın dinmemesi, vatanın bölünmemesi için kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizin Kürt soykırımdan tek tek yargılanacağını ifade etti. Sarınay, “Tarih ihtiyatsızları affetmez” diyerek sözlerine son verdi.

 

Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın konuşmasının ardından program ödül takdimi ve açık arttırmayla son buldu.  


PAYLAŞ

Resim Galerisi