Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasının başta Türkmenler olmak üzere tüm Suriye için olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti.

ITC Başkanı Salihi, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de Türkiye’nin de savunduğu güvenli bölge projesini devreye sokacağına yönelik açıklamalarını AA muhabirine değerlendirdi.

 

 

Türkmenlerin Suriye’nin asli unsurlarından olduğuna dikkati çeken Salihi, “Oluşturulacak güvenli bölge, başta Türkmenler olmak üzere oradaki herkesin yararına olacak. Bu, Irak’ta 1991 yılında Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta oluşturulduğu gibi bir model olacak. Böylece orası uçuşa yasak bölge olarak ilan edilecek ve yerinden edilenler oraya dönecek. Türkmenler de orada kendilerini koruyabilecekler.” diye konuştu.

 

 

Güvenli bölge oluşturulması fikrinin barışın hakim olduğu “yeni Suriye’yi” ortaya çıkaracağını dile getiren Salihi, “Türkmenler için coğrafya da önemli. Bu coğrafyanın korunması askeri güçle mümkün olabilir. Yeni Suriye’de Türkmenlerin siyasi ve kültürel gücünün yanı sıra askeri güçlerini de göstermeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Salihi, Suriye Türkmenlerinin, askeri olarak güçlü oldukları takdirde coğrafyalarını koruyabileceklerini ve yeni bir anayasa yazılması halinde söz sahibi olabilecekleri tespitinde bulundu.


PAYLAŞ