Türk Ocakları Genel Merkezi Irak Türkmen Sivil Toplum ve siyaset temsilcilerini misafir etti. Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) koordinatörlüğünde Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan Türkmen grup, Türk Ocaklarını ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

 

 Irak Türkmenlerinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Mahir Nakip öncülüğünde yapılan programda, Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz tarafından Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşadığı buhranlar ve Türk Ocaklarının kuruluş sürecini içeren bir konferans verildi.  

 

TÜRK OCAKLARI’NIN KURULUŞ VE GELİŞİM SÜRECİ TÜRKMENLERE ANLATILDI

 

Dönemin şartlarının Türk Ocaklarını ortaya çıkardığını ifade eden Şahingöz, Türk aydınlarında, Türklerin kaderlerinin yine Türkler tarafından tayin edilmesi, düşüncesinin doğduğunu belirtti. Türk Yurdu Dergisi ve Türk Ocakları’nın bu düşünce etrafında şekillendiğini sözlerine ekleyen Şahingöz, Türk Ocakları dünyanın her yerindeki Türkleri düşünen ve onlar için çalışan bir sivil toplum kuruluşudur, siyaset üstü bir yerdir açıklamasında bulundu. Şahingöz, Türk Ocakları’nın hem İttihat ve Terakki Partisi iktidarında hem de daha sonraki Mustafa Kemal Atatürk döneminde siyaset üstü konumunu koruduğundan bahsetti.

 

TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMASI LAZIM

 

Türk milletinin bir arada olmasının gerekliliğine değinen Şahingöz, Türklerin içeride beraberliği sağladığı durumlarda başarılı ve güçlü olduğunu aksi halde ise güçsüzleştiğini ifade ederek bu konuda Kazakların ve Özbeklerin iç çatışmalar neticesinde güçsüz duruma düşüp Rus hakimiyeti altına girmesini örnek gösterdi. Osmanlı Devleti’nin ise beraberliği sağladığını belirten Şahingöz bunun sayesinde Osmanlı’nın cihan devleti olduğunu sözlerine ekledi.

 

TÜRKMENLER MEZHEP FARKI GÖZETMEDEN BİRLİK OLMALIDIR

 

Irak Türkmenlerinin tarihi ve bugünü hakkında da görüşlerini belirten Şahingöz, Türkmenlerin en büyük probleminin beraberliği sağlayamamak olduğunu ifade etti. Türkmenler arasında mezhep farkı gözetilmeden birliğin sağlanması durumunda büyük bir gücün ortaya çıkacağını ifade eden Şahingöz, Türkler düştüğü yerden kalkan bir millettir Irak’ta da ayağa kalkacaktır diyerek konuşmasına son verdi.

 

NAKİP: “TÜRK OCAĞI HER TÜRK’ÜN OCAĞIDIR”

 

Prof. Dr. Mehmet Şahingöz’ün konuşmasının ardından Türkmen temsilciler Türk Ocakları ve Türk dünyası ile ilgili görüşlerini paylaştılar. Türkmenlerin konuşmalarından çıkan ortak mesaj ise mezhep ayrımı gözetmeksiniz Türkmenlerin bir araya gelmesi, millî irade, millî şuur, silahlı güç ve millî kaynak yaratması oldu. Yine bu bölümde başta Necdet Koçak olmak üzere Türkmen liderler anılarak aziz hatıralarına bir Fatihalık saygı duruşu gerçekleştirildi.  Söz alan Mahir Nakip de konuşmasında birlik çağrısı yaparak, Türkmen Meclisi’nin kurulması gerektiğini ifade etti. Türkmeneli’ne yaptığı katıklardan dolayı Türk Ocaklarına teşekkür eden Nakip, “Türk Ocağı her Türk’ün ocağıdır” diyerek konuşmasına son verdi.  Sohbetin bitmesinin ardından Irak Türkmen Sivil Toplum Temsilcileri yemeğe geçti, yemeğin ardından heyet Türk Ocaklarına teşekkürlerini sunarak Genel Merkez’den ayrıldı.

 

Haber: Can GÜLEÇOĞLU

Foto: Derviş Ulaşhan ERASLAN


PAYLAŞ

Resim Galerisi