Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşad Salihi, Genel Merkezimizi ziyaret ederek teşekkür plaketi sundu.

 

Salihi'yi Genel Merkezimizde, Genel Başkanımız Prof. Dr .Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyelerimiz karşıladı. Salihi ve beraberindeki heyet ile öncelikli olarak Irak ve Suriye Türkmenlerinin meseleleri istişare edildi.

 

Salihi yaptığı konuşmada Türk Ocakları'na teşekkür ederek, "Bu ocak bizim ocağımızdır. Nejdet Koçakların yetiştiği ocaktır" diyerek sözlerine başladı. Türk Ocaklarının Türkmen meselesine bakışının çok önemli olduğunu, mezhep ayrımını reddeden bu bakışın Türkmenler için çok gerekli olduğunu ifade eden Salihi, Türk Ocakları ve sivil toplum tecrübesinin Irak Türkmenlerine aktarılması gerektiğini, gençlere yol gösterici olması gerektiğini belirtti. 

 

Salihi'nin ardından sözü alan Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, ilk olarak ziyaretlerinden dolayı Salihi ve heyetine teşekkür etti. Genel Başkan Öz, Irak ve Suriye Türkmenlerinin suni bir şekilde Türkiye'den ayrıldığını ifade ederek "Halep neyse Antep de o dur, Diyarbakır neyse Kerkük odur" dedi. Bugün Türkmenlerin çok zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Öz, Türkmen coğrafyasının asla silinmemesi gerektiğini bunun için de devletimizin ve milletimizin topyekun mücadele etmesi gerektiğini ekledi. "Biz elimizden geldiğinde sizin sesiniz olmaya çalışıyoruz" diyen Genel Başkan Öz, Türkmenlere destek amaçlı yaptıkları yardım kampanyalarının da devam ettiğini özellikle Halep'teki acı duruma bir nebze olsun merhem olabilmek için çalıştıklarını ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Erşad Salihi, Irak Türkmenleri adına Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'e, Türk Ocaklarının Türkmen davasına verdiği destekten dolayı bir teşekkür plaketi sundu.

 

Ziyaret Türkmen meselesi hakkında yapılan görüş alışverişleri ile devam etti. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi