Yer: Genel Merkez Galip Erdem Salonu

Tarih: 08.11.2014


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta mutat olarak düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri’nde bu hafta “Irak ve Suriye Türkmenleri” konuşuldu. Yazar Ali Bademci’nin konuşmacılığındaki programa katılım yoğundu.

Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Şahingöz açılış konuşmasında, Ortadoğu’daki Türkmen varlığına değindi. Suriye’de yaşanan iç savaşın öncesinde Suriye’de bulunan Türkmenlerin pek fazla gündeme gelmediğini söyleyen ve kamuoyunun ilgisizliğini belirten Şahingöz Türkmenlerle ilgili çalışmaların arttırılması gerektiğini ifade etti. Ardından konuşmacı Ali Bademci’yi kürsüye davet etti. 

ORHUN ABİDELERİ TÜRKLÜĞÜN NÜFUS CÜZDANIDIR

Bademci konuşmasına Türklerin tarihsel kökenlerine değinerek başladı. Orhun Abidelerinin önemine değinen Bademci “Orhun Abideleri sıradan bir dikili taş değildir. Orhun Abidelerinde tarih var, inanç var, vatan ve millet mefhumu var” dedi. Günümüzü anlayabilmek için tarihin doğru okunması gerektiğini ifade etti.

IRAK TÜRKMENLERİ DENİLDİĞİNDE AKLIMIZA KERKÜK GELİR

Irak Türkmenlerinin bölgeye geliş zamanlarından günümüze kadar yaşadıkları önemli olayları anlatan Bademci Ortadoğu’da Türkmen etkisinin çok geniş sahalara yayıldığını ve farklı halkları etkilediğini belirtti. Bademci “Irak Türkmenleri denildiğinde aklımıza Kerkük gelir oysaki Bedre’ye kadar uzanan bir şerit Türkmen’dir” dedi. Irak’ta resmi olarak açıklanan rakamların gerçekleri yansıtmadığını söyleyen Bademci “Kesinlikle Türkmenlerin nüfusu Kürtlerden az değildir” dedi. Irak topraklarında Türkmenlerin ciddi bir varlık gösteremediğini ifade eden Bademci Erbil’in bir Türkmen şehri olduğunu fakat çeşitli politikalarla bugün farklılık gösterdiğini ifade etti. 

ERBİL’E YAPILAN KERKÜK’E YAPILMAK İSTENMEKTEDİR

Konuşmasında Lozan Antlaşması’nın Irak ile ilgili olan hükümlerinden bahseden Bademci, Irak’ta bulunan merkezi hükümetin bu konuda muhatap alınabileceğini belirterek “Hem Musul’un hem de Kerkük’ün ayrı bir statü değişikliği Türkiye’nin müdahalesini gerektirir” dedi. Erbil’e yapılanların bugün Kerkük’e uygulanmaya çalıştığını söyleyen Bademci, Kerkük ve Musul’un Kürdistan’a bağlanması fikrinin hukuka aykırı olduğu ifade etti. 

HALEP KADİM BİR TÜRK ŞEHRİDİR

Haritalar eşliğinde Suriye’deki Türkmen bölgeleri hakkında bilgiler veren Bademci Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de Türkmenlerin varlığının bin yılı aşkın süredir devam ettiğini bir çok yerin Türkçe isim ile anıldığını belirtti. Halep’te bulunan Türkmen nüfusundan örnekler veren Bademci “Halep bir Türk şehridir içerisinde bugün en az 1 milyon Türkmen yaşamaktadır” dedi. Resmi rakamlarda ise bu sayının 50 bin civarı gösterildiğinden yakınan Bademci mahalle ve sokak adlarının değiştirilmesi, Türkçenin yasaklanması ve baskı unsuru kurulması neticesinde Arapça konuşmak zorunda kalan ve asimilasyona uğrayan Türkmenlerden bahsetti.

BAYIR BUCAK; HERKES TÜRKMEN’DİR, HERKES TÜRKÇE KONUŞUR
Suriye’nin diğer bölgelerinde de yoğun Türkmen nüfusu olduğunu söyleyen Bademci Şam, Hama-Humus, Lazkiye, Golan bölgelerinde Türkmenlerin sosyal hayatın içerisinde bulunduğunu belirtti. Bugün Hatay ilimiz ile sınır olan Bayır Bucak bölgesine özel olarak değinen Bademci “Bayır Bucak’ta herkes Türkmendir, Türkçe konuşur, herkes bizim gibidir” dedi. Kültürlerinin ve dünya görüşlerinin aynı Türkiye Türkleri gibi olduğunu söyleyen Bademci talihsizce çizilen sınırlar sonucu köylerin yarısı Türkiye’de diğer yarısı Suriye kalması konusunu eleştirdi. 

BURADA TÜRK OCAĞI ŞUBESİ VAR MI?

Yeni sınırların çizilmesinden sonrada Suriye’deki Türkmenlerin Türkiye ile ilişkisinin kopmadığından bahseden Bademci konu ile ilgili bir hatırayı da paylaştı 1930-1950 arasında Türkiye’ye gelenlerin Yayladağı’nda ilk sordukları soru burada Türk Ocağı Şubesi var mı? diye sorduklarını söyledi. Ardından kayıt belgelerini dinleyicilere gösterdi. 

Türk Ocaklarının Suriye’de bulunan Türkmenlere yaptığı yardımlara değinen ve konu hakkında teşekkürlerini belirten Bademci Irak ve Suriye’deki Türkmen varlığı ile alakalı çalışmaların genişletilmesinin Türkiye açısından faydalı olacağını ifade ederek konuşmasına son verdi. 

Ali Bademci konuşmasının ardından sorulan sorulara cevap verdi. Soru cevap bölümünün bitmesi ile program sona erdi. Kapanış konuşması yapan Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Şahingöz, bir sonraki Ocakbaşı Sohbeti’nin Milli Kütüphane Konferans salonundaki bir panel ile yapılacağını konunun ise IŞİD ve Selefilik meselesi olacağını belirtti ve 15 Kasım Cumartesi saat 13.30’da bütün Ocaklıları panele davet etti.

Haber: Can GÜLEÇOĞLU


PAYLAŞ

Resim Galerisi