İran’da Kaşkay Türklerinden Kitap Sergisi

İran’ın Yasuc kentinde açılan kitap fuarında İran’ın merkezinde yaşayan Kaşkay Türkleri standı açıldı. Kaşkay Türkleri bu fuarda Türkçe kitap ve Kaşkay kültürü ile ilgili kitaplar sergilediler. Kaşkaylar, İran’ın Fars Eyaleti’nde özellikle Şiraz çevresinde yaşayan ve hala ağırlıklı olarak göçebe bir Türk halkıdır. Azerbaycanlılardan sonra İran’daki en kalabalık Türk grubudur.

Hameneyi Temsilcilisinin Muhalefetine Rağmen Azerbaycan Konseri Gerçekleştirildi

 

Geçtiğimiz hafta Cuma günü İran Kerec kentinde Azerbaycan konseri gerçekleştirildi. Konserden önce İran Dini Lideri Hamneyei’nin Kerec temsilcisi Cuma Namazı hutbelerinde bu konserin bu şehirde yapılmasıyla muhalefetini söylemişti. Buna rağmen toplumun baskısıyla konser yapıldı ve halkın büyük coşkusuyla karşılandı. Konserde Azerbaycanlı sanatçı Rehim Şehriyari Azerbaycan Türkçesinde şarkılar seslendirdi.

İran’da Aslı ve Kerem Destanı Yayınlandı

 

Türk kültürünün ünlü Aslı ve Kerem destanı İran’da yayınlandı. Sayın Pervin Behmeni tarafından yayınlanan bu kitabın editörlüğü Srius Cemali yapmıştır. Kaşkay Türklerinden olan Pervin Behmeni İran’ın ünlü Türk kültürü araştırmacılarından olmuş ve 2014 yılında Kazakistan’da gerçekleşen Türk Dünyası Edebiyat, Kültür ve Musiki Festivalinde Türk Dünyasının seçkin kadını olarak seçilmişti. Saın Pervin Behmeni hayatının büyük kısmınını İran’da Türk kültürü hakkında araştırmalara adamıştır.

Tebriz Filarmonik Orkestrası Programı Geçirildi

 

İran Türkleri ve Güney Azerbaycan Türklerinin tek filarmonik orkestrası “Tebriz Filarmonik Orkestrası” İran’ın Tebriz kentinde konser verdi. Bu konser İran Kültür Bakanlığından zorla alınan izin neticesinde Tebriz kentinde gerçekleşti ve Azerbaycan Türkçesinde klasik musiki eserleri seslendirildi ve halkın büyük ilgisini çekti. İran Kültür Bakanlığının Türk musikisine uyguladığı baskılar neticesinde bu gurupların birçoğu kendilerini kapatmak zorunda kalmışlar ve ayakta duran kendilerini zor koşullar altında idare ediyorlar.

 

Araznews


PAYLAŞ