İran nüfusunun önemli oranını Azerbaycan Türkleri (Güney Azerbaycanlılar) oluşturuyor. İran’da yaşayan Türkler yüz yıl önceye kadar İran’da devlet sahipleri olduklarına rağmen İngiltere askeri darbesi neticesinde 1924 yılında hükümetten uzaklaştırıldılar. O günden itibaren Türkçe İran’da yasaklandı. Yayınlanan haberlere göre sivil halkın girişimiyle İran’da özel Türkçe kursları açıldı. Kısıt reklam ve İran polisi engellemesine rağmen Güney Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşları tarafından planlanan bu kurslar halkın coşkuyla karşılandı. Kurslara yüzlerce genç kız ve erkek kayıt yaptırdı ve dersler Tebriz kenti merkez olmak üzere başladı.

Bir başka habere göre Güney Azerbaycan’ın Salmas kentinde Çocuk günü münasebetiyle Türklük şöleni Azerbaycan Medeniyet Evi tarafından geçirildi. Bu şölende Türkçe şarkılar söylenilip türküler seslendirildi. 

Hatırlatmamız gerekiyor ki İran’da Türklük yönünde her tür faaliyetin yasak olduğuna rağmen Güney Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşları ve sivil halk tarafından çeşitli Türkçe kitaplar basılır, Traktör futbol takımı maçlarında coşkuyla sloganlar atılır, Urmiye voleybol takımı maçlarında milli pankartlar açılır ve Türkçe kurslar geçiriliyor. Böylece Türk kimliğini koruma doğrultusunda çaba gösteriliyor.

 Haber: Babek Şahit


PAYLAŞ