İşgalci Çin,istila altında tuttuğu  Doğu Türkistan’da her gün baskı,zulüm,işkence ve soykırım uygulamalarını biraz daha arttırırken, Türkistan Cumhuriyetilerinden sonra,bu kez arka bahçesi olarak esir aldığı Pakistan Yönetimini kullanarak bu ülke’de yaşayan Uygur Türklerine karşı baskı,şantaj,tehdit ve sansasyonel eylem ve zulme  başladığı bildiriliyor.

Çin’in yeni Diktatörü Xi’nin geçen Nisan ayında  Pakistan’a yaptığı ziyaret esnasında  imzaladığı anlaşmalar ve Doğu Türkistan’in kadim merkezlerinden Kaşgar’ı bu ülkenin Arap denizi kıyısındaki Guwadar Limanına bağlayacak ekonomik koridoru projesi için 46 milyar dolar yatırım yapacağını vaat etmesinden sonra Pakistan’da ki Uygur Türklerine karşı baskı ve tehditlerini arttırdığı ifade ediliyor.

Pakistan’dan Merkezimizi arayan  Pakistan’da yaşayan bir Doğu Türkistan asıllı Uygur Türkü bu ülke’de Çin Büyükelçiliğinin Pakistan hükümetinin göz yumması ve katkısı  ile  Müslüman Uygur Türklerine baskı,şantaj ve tehditlerini arttırıldığını  ve kendilerinin bu durumdan çok rahatsız  olduklarını açıkladı.

Çin,Pakistan’da Yaşayan Uygurlara ait bütün bilgileri  elde etmiş durumda
Geçenlerde İşgalci Çin’in İslamabat Büyükelçiliği bu ülke’de yaşayan işbirlikçi hainlerini devreye sokarak yeni bir aldatmacalara baş vurduğunu ifade eden Uygur Türkü kardeşimiz, bu ülkede yaşayan  ve ekonomik durumları zaten pek iyi olmayan  Uygur Türkü ailelere yardım edecekleri vaadi ile ailelerin tamamının bütün kimlik bilgileri  ve durumlarını bildiren bir form doldurttuğunu söylüyor. İşgalci Çin’in Bu form bilgileri  ile Pakistan’da yaşayan ve genellikle Doğu Türkistan’in Kaşgar, Yarkent , Hoten ve Gulca  bölgelerinden gelen aileler hakkında gerekli bilgileri elde etmiş olduklarını belirtiyor.
İşgalci Çin,Pakistan’da bütün bu malanetleri  icra ederken,yine tarihi ve sinsi bir Çin yönetimi olan “Uygurları  kendi yağı ile kendi  etini kavurma = Düşmanı,onun eli  ve  aracılığı ile yok etme” yöntemini kullandıkları bildiriliyor.Büyük çıkar ve maddi menfaat sağladıkları hain ruhlu bazı satılık kişileri  bu melanetlerini elde etmede çok iyi kullandıkları ifade ediliyor.

İşgalci Çin Pakistan’da Uygur Çocuklarını assimile  için Çin Okulları Açtı
Pakistan’da faaliyet gösteren Uygur Teşkilatları ile bazı hizmet guruplarının son yıllarda Pakistan’daki demokrasi ve özgürlük açılımlarından yararlanarak Uygur Çocukları için Uygur Türkçesi Kursları açtıklarını, bu kurslara ilgi ve talebin yoğun olduğunu bildiren Uygur Aydını, İslamabat Çin Büyükelçiliğinin kursların önüne geçmek için girişimlere başladığını bildirdi. Çin Büyükelçiliğinin bizzat işe ell atması ile ve  girişimi sonucu,  Doğu Türkistan hududundaki Gilgit Şehrinde 300 ve Rawelpindi şehrinde ise, 200 Uygur çocuğunun devam ettikleri Okulları açıtklarını bildirdi.Bu Okullarda Orduca,Çince ve İngilizce dersler verildiği bildiriliyor.

Diğer yandan Kurban bayramında Pakistan’da Türkiye’den giden İnsani Yardım Vakfı başta bir çok Türk Sivil Toplum Kuruluşların  Uygur Türklerine yaptığı kurban bağışlarını hazmedemeyen İşgalci Çin, Müslüman Uygurlara Kurban parası dağıttıklarını de bildirdi.

Afganistan’daki Uygurları bu ülkeden gitmeye zorluyor
Merkezimize konuşan Uygur aydını son günlerde Afganistan’in Kabil,Mezari Şerif ve Badahşan bölgelerinde yaşayan Uygur Türklerinin kendilerine telefonla başvurarak Kabil’deki Çin Büyükelçiliği’ne çalışan bazi Vicdansız İşbirlikçilerin Uygur cemaati  arasında gerçek dışı dedikodular yaydığını ve kendilerine bu konuda yardımcı olmalarını talep ettiklerini bildirdi.Bu Çin Ajanları,Afganistan’da ki Uygurların Pakistan’a göç etmelerini ve İslamabat’da ki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne baş vurmaları halinde kendilerine Türk vatandaşlığı ve Pasaport vereceklerini ve kendilerini Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak götürecekleri söyleyerek kendilerini bu Ülkeden gitmeye teşvik ettiklerini bildirdi.

Durum hakkında kendilerine yardımcı olmamızı ve  aydınlatmamızı isteyen Uygur kardeşimize bu tür yanlış ve yalan propaganadalara aldanmamaları tavsiye edildi ve  gerekli bilgiler  verilerek kendileri aydınlatılmaya çalışıldı.  Afganistan’in  Devlet Başkanı Gani’nin son Pekin ziyareti esnasında güvenlik,ekonomik ve siyasi anlamda  Çin ile bazı anlaşmalar imzaladığı biliniyor. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Afganistan’da bulunan 19 Uygur Türkü’nü Çin’e iade ettiği basına da yansıdı.  Devlet Başkanı Gani’nin ziyaretinden sonra bu şayiaların çıkarılması  ve Uygur Türklerine baskıların artması dikkat çekici bulunuyor.

Uyghurnet


PAYLAŞ