TÜRK OCAKLARI'NDAN

Öncelikle Irak'ta cani terör örgütü IŞİD tarafından şehit edilen 50 Türkmen kardeşimize Yüce Allah'tan rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Irak ve Türkiye yetkililerini Türkmenlerin güvenliklerini sağlamaya davet ediyoruz. Yine bu olay sonrasında Peşmergeye bağlı güçler tarafından Irak Türkmen Cephesi'ne bir saldırı düzenlenmişti. Bu gibi saldırıları esefle kınıyoruz.

Türkiye başta olmak üzere bütün Türk Dünyası'nı Irak ve Suriye'deki Türkmenlere yönelik saldırı ve hak ihlallerine karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz.

IŞİD 50 TÜRKMENİ KATLETTİ

IŞİD’in hafta başında Irak’ın Samarra kentindeki Es-Sirsar bölgesinde düzenlediği intihar saldırısında hayatını kaybedelerin tümünün Türkmen olduğu ortaya çıktı. IŞİD’le savaşmak için federal polis bünyesinde Samarra’da görev alan Telaferli Türkmen polisleri hedef alan bomba yüklü tankın kullanıldığı terör saldırısında 50’den fazla Türkmen öldü, 100’e yakın da yaralı var.

Teröre kurban giden Türkmenler Kerbela’da düzenlenen cenaze merasimi ile toprağa verildi.

Irak Türkmen Cephesi Telafer ikinci büro sorumlusu Kasım Kara açıklama yaparak, Türkmenlerin de diğer milletler gibi terörle mücadele ettiğini belirtip şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

El Ahrar Kitlesi üyesi Fevzi Ekrem Terzioğlu da bir bildiri yayınlayarak göçmeye zorlanan Telaferlilerin zor günlerine rağmen terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele ettiğini belirtti.

Terzioğlu açıklamasında, Türkmenlerin bugün ülkenin farklı illerinde teröre karşı mücadele ederek kan dökmeye devam ettiğini söyledi.

DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Salahaddin vilayetine bağlı Samarra kentinde bomba yüklü tankla düzenlenen intihar saldırısını şiddetle kınadı.

 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Samarra şehrinde bir polis merkezini hedef alan, 40′tan fazla güvenlik mensubunun hayatını kaybetmesine ve onlarca kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısının şiddetle kınandığı” belirtildi.
 
Açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileğinde bulunuldu.
 
Bakanlık ayrıca “Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi terörle mücadele alanında dost ve kardeş Irak ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceğini” bildirdi.
 
Samarra’nın batısındaki Es-Sirsar bölgesinde bir silah deposunu hedef alan saldırıda 45 kişi hayatını kaybetmiş, 33 kişi yaralanmıştı. Ölenlerin ve yaralananların, aralarında yüksek rütbelilerin de bulunduğu emniyet görevlileri olduğu açıklanmıştı.

PAYLAŞ