Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi'ne (KTMM) karşı açılan davanın tüm Kırım Tatar halkına karşı savaş ilanı olduğunu ifade etti.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Ukrayna’nın “Den” gazetesi için verdiği demeçte, “Kırım’ın işgalini tanımadığı için Kırım Tatar Milli Meclisi Rusya güvenliği ve toprak bütünlüğünü tehdit etmekle suçlanıyor. Bundan dolayı KTMM uyesi olan 33 kişi ile birlikte yerel Meclislerin de  üyesi olan 2300 insan da tehdit altında olacak. Bu tüm Kırım Tatar halkına karşı ilan edilen bir savaştır. Çünkü aslında sıradan vatandaşlar da “aşırıcıları” seçtikleri için “suçlular”, dolayısıyla onlar da sorumlu tutulacaklar” şeklinde açıklama yaptı.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 18 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına katılacak. Kırımoğlu, toplantıda Rusya’nın, Kırım’ın işgalini tanımadığı için Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasaklama girişimi hakkında bilgi verecek.

Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Poklonskaya, KTMM’yi kapatmak için imzalayıp Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinin bir kopyasını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e de gönderdi. Kırım Tatar halkından ve “Kırım Tatar kuruluşlarının” yöneticilerinden, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasadışı ve provokatif olarak kabul etme başvuruları geldiğini ileri süren Poklonskaya, bahsi geçen davayı, Rusya’nın ‘Aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele’ kanununa dayanarak açmak istediğini belirtmişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl de kendisine gönderilen dava dilekçesinin hata dolu olduğu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için sözde Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşması 3 Mart tarihinde yapılması gerekiyordu. “Davalıların” sözde savcılığın, dilekçenin kanıtları olarak sunduğu belgeler ile tanışmaları gerektiği neden gösterilerek mahkeme duruşma 10 Mart tarihine ertelenmişti.


PAYLAŞ