Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 13.01.2016


Kuşlukta Yazarlar, Türk Ocakları Genel Merkezi Sanat Edebiyat Kurulu bünyesinde 2011 yılında oluşturuldu. Bu güne kadar her Çarşamba faaliyetlerini aralıksız sürdüren Kuşlukta Yazarlar Topluluğu, gündemini bu hafta (13.01.2016 Çarşamba günü) UNESCO tarafından ilan edilen 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı dolayısıyla, Yesevi ile ilgili yapılmış mevcut çalışmalarla yıl boyu yapılacak etkinlikler konusuna ayırdı. 


Toplantı Hoca Ahmet Yesevi konusundaki çalışmalarıyla tanınan Dr. Hayati Bice’nin konu hakkında topluluğa genel bilgi sunumuyla başladı. Bice Yesevi ile ilgili bugüne kadar yapılan faaliyetleri ve edebi çalışmaları özetledi. Kuşlukta Yazarlar topluluğu üyeleri yaptıkları değerlendirmelerde şu hususları dile getirdiler:


UNESCO Türkiye temsilcisi komisyona 2016 yılının Fuat KÖPRÜLÜ, NESİMİ veya Hoca Ahmet YESEVİ yılı olması için teklif sunmuştur. Komisyon bunlar arasından İsabetli bir kararla Hoca Ahmet Yesevi’yi seçmiştir. 12.01.2016 günü TİKA ve Ahmet Yesevi Üniversitesi ortaklaşa bir toplantı düzenleyerek yılın il etkinliğini gerçekleştirmiştir. Ahmet Yesevi yılının daha ilk günlerinde olunmasına rağmen kurum ve kişiler bu konuda bir çok etkinlik gösterme konusunda oldukça istekli görünmekteler, bu yılın verimli geçeceği ümit edilmektedir. Yesevi hakkında sanat ve edebiyat alanında bir şeyler yapılmalı, özellikle bir biyografik roman yazılmalıdır. Yesevi Hakkında M. Necati Sepetçioğlu tarafından yazılmış 900 sayfalık bir roman bulunmaktadır. Ancak bu roman yazıldığı günler ve şartlar için önemli bir çalışma olmakla birlikte, yeterli değildir ve bu alanda mutlaka yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir. 


UNESCO 2016 yılını Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan ederek görevini yapmış bulunmaktadır. Bundan sonra Yesevi’yi sevenler için yapılacak çok şey vardır. Yesevi’nin görüşlerinin Türk ve Dünya Kamuoyuna ulaştırılması gerekir, bunu yapması gereken de bizleriz. Yesevi hikmetlerini Karahanlı Türkçesi ile söylemiş, ondan dört yüzyıl sonra hikmetleri Çağatay Türkçesi ile kaleme alınmıştır.


Son günlerde toplumda yaygınlaşmaya başlayan Selefi görüşlere karşı, Yesevi’nin görüşlerinin yaygınlaşması gerekmektedir. 


Türk Ocakları Genel Merkezi yıl dolayısı ile bir seri etkinliği gerçekleştirmeyi düşünmektedir. Bütün Şubeler yıl dolayısı ile bölgelerinde bulunan Üniversiteler ile ortaklaşa programlar, konferans, yarışma ve benzeri etkinlikler düzenleyeceklerdir. Bunun dışında Konya Şubemiz önderliğinde bir büyük etkinlik düzenlenmesi öngörülmüştür. Ayrıca YESEVİ adına Kısa Film Yarışması düzenlenmesi düşünülmektedir.


Selefi görüşle Yesevilik arasındaki fark halka anlatılmalıdır. Özellikle Yesevi’nin kadına bakışı işlenmeli. Çocuk edebiyatımıza bu konuda eserler kazandırılmalıdır.


Hikmetlerin günümüzdeki yansımalarından oluşan bir hikaye yarışması düzenlenmesi faydalı olacaktır. Ayrıca öğrencilere yönelik piyeslerin yazılması ve oynanması gerekmektedir.


Geçen yıllarda Türk Ocakları Genel Merkezi Balkanlar konulu roman yarışması düzenlemişti. Bu yarışma bu yıl Ahmet Yesevi başlığı ile, sonraki yıllarda da benzer önemli isim ve konularla ilgilendirilerek her yıl tekrarlanmalıdır.


Maturudi Sunniliğin ve Bektaşi Aleviliğin temeli Yesevi’dir. Bu bağlamda çalışmalar yapılmalıdır.


Yesevi yılı dolayısı ile Ülkemizdeki Alevi-Bektaşi Toplulukları ile ortaklaşa programlar düzenlemek ve aradaki sun'i husumetlerin kaldırılması için bu yılı vesile etmek gerekmektedir.


Türkiye’deki Aleviler sünnileri, Sünniler ise Alevileri yeterince tanımamaktadır. Bizlerin bu eksikliği dış mihraklar tarafından kolayca istismar edilmektedir. Yesevi yılı vesilesi ile bu eksiliğin giderilebileceği, dinimizde ki hurefelerin bu vesile ile ayıklanabileceği düşünülmektedir. Topluma Bu vesile ile kadın erkek ayrımı hakkında daha aydınlatıcı bilgiler verilmelidir. Yesevi’nin babasının ve kendisinin kadına bakışı çok önemlidir ve onun soyu kızı tarafından sürdürülmüştür. Kısaca Türkistan’da kadının adı vardır.


Yesevi Hikmetlerini Türkçe söylemiştir ve o hayatını kendisi çalışarak kazanmıştır. Yesevi bağlıları futuhat ehlidir. Türk Ocakları olarak yıl dolayısı ile yapılacak etkinlikler konusunda, diğer kurum kuruluşları yönlendirmek, teşvik etmek gerekmektedir.


PAYLAŞ