Yer: Malatya

Tarih: 11.04.2015


Türk Ocakları Genel Merkezinin her yıl düzenlediği “Bölge Toplantıları”nın Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Toplantısı, 11 Nisan 2015 tarihinde Adana, Aksaray, Dörtyol, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa şubelerinin ve Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Emrah Şenel, Genel Muhasip Aziz Kâmil Yılmaz ve Denetleme Kurulu Üyesi Dr. İbrahim Atabey’in katılımıyla Malatya Şubesinin ev sahipliğinde yapıldı.

 

Bölge Toplantısı’ndan önce, Türk Ocakları Malatya Şubesi binasının açılışı yapıldı. Malatya Şubesi, kendisine ait tarihî binadan, dönemin şartlarından kaynaklanan sebeplerle çıkarılması sonucunda yıllardır kiralık dairede hizmet veriyordu. Bu tarihî bina bugün “Atatürk Evi” adını taşımaktadır.

 

Malatyalı işadamı ve eğitim gönüllüsü Reşat Erdoğan tarafından satın alınıp tefriş edilerek Malatya Şubesine verilen binanın açılışına Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Malatya Şubesi Başkanı Nadir Günata, İşadamı Reşat Erdoğan, MHP Battalgazi İlçe Başkanı Gökhan Şahin, Bölge Toplantısı için diğer illerden gelen şube başkanları ve yöneticileri, Malatya’daki STK temsilcileri, çok sayıda davetli ve Malatyalı katıldı. Açılışta Şube Başkanı N. Günata, İşadamı Reşat Erdoğan, Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz ve Vali Süleyman Kamçı birer konuşma yapıp Türk Ocakları’nın Türk milleti için öneminden bahsettiler ve bu binanın alınıp düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

“ÜLKEMİZDE ETNİK FİTNEYE MEYDAN VERİLMEMELİDİR”

 

Bölge Toplantısı, öğleden sonra Malatya Şubesi Başkanı Nadir Günata ve Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün açış konuşmalarıyla başladı. Günata konuşmasında, Türk Ocakları’nın açılmasını sağlayan 190 tıbbiyelinin şehit düşmesine vurguda bulundu ve Türkiye’nin birliğinin harcının Türk Ocakları olduğunu belirtti. Daha sonra konuşmasını yapan Prof. Dr. Öz, son bir yılda Genel Merkez’in yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. Bunların içinde özellikle Irak ve Suriye’den Türkiye’ye sığınan Türkmenlere ve bu ülkelere götürülen yardımlardan; Doğu Türkistan ve Afganistan gibi uzak Türk diyarlarıyla ilgili faaliyetlerden, ülkemizin önemli sorunları, olaylar ve kişiler hakkında düzenlenen toplantı, konferans ve bilgi şölenlerinden bahsetti. Prof. Dr. Öz, ayrıca özetle şunları söyledi: “Ülkemizde etnik fitneye meydan verilmemelidir. Türk Ocakları; vatan, millet ve Allah yolunda mücadele edenlerin ocağıdır. Geçmişimiz gerçekten çok büyük ve bugün de ona layık davranılmalıdır. Ortadoğu’daki askerî gücümüzün varlığı korunmalı ve devam ettirilmelidir. Çözüm süreciyle ilgili endişelerimizi ve bu konudaki yanlış uygulamaları, Başbakan da dâhil olmak üzere ilgililere ilettik. Bu konularda gerekli gördüğümüz zaman bildiriler yayımladık. Dokuz maddelik ‘Türk Milletine Sözümüzdür-1’ bildirisini buna örnek olarak verebiliriz.”

 

Bölge Toplantısı; Şube Başkanları ve temsilcilerinin faaliyetlerini, eleştiri ve değerlendirmelerini, duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri konuşmalarla devam etti; oturum başkanlığını yapan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün kapanış konuşmasıyla sona erdi.

 

Toplantıdan sonra, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ve Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal’ın da katıldığı zarif bir akşam yemeği ikram etti. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi