Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Salonu

Tarih: 05.12.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenli olarak yaptığı Ocakbaşı sohbetlerinde bu hafta Doğu ve Batı Medeniyetleri arasındaki bağlam üzerine Türk Ocakları Hars Heyeti üyesi ve Türk Yurdu Dergisi yazarlarından Dr. Süleyman Eryiğit yazdığı “İki Dünya Arasında” adlı yeni kitabı anlattı. Sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Merve Erdoğan yaptı. Erdoğan, yaptığı girizgahın ardından Dr. Süleyman Eryiğit’i konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

 

BATININ MEDENİYET İNŞASINDA TÜRK TESİRİ YADSINAMAZ

 

Eryiğit konuşmasına kitap hakkında kısa bilgiler vererek paylaştı. “Kitapta yer alan makaleler Türk Yurdu dergisinde yayınlanan yazıların derlemesi halindedir. Bunun için Ötüken Yayınevi’ne teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başladı. “Batı medeniyetini anlamadan kendimizi anlayamayız. Şüphesiz Batı medeniyeti olmadan da kendimizi tanımlayabiliriz fakat bu yeterince etkili olmayacaktır. Bu bağlamda, bizlere karşı konumlanan Batı medeniyetinde kendi toplumumuz ve medeniyetimiz hakkında derin izler bulacağız. Batı medeniyeti üzerindeki Türk tesiri ise yadsınamaz. Aynı şekilde Batı’nın da kendini tanımlayabilmesi için Doğu medeniyetini anlaması ve araştırması gerekmektedir. Bu noktada karşılıklı bir etkileşim mevcuttur. Aynı zamanda, öteki kavramından yola çıkarsak, sadece ötekileştirme ya da dışlama anlamında değil hem özü hem de karşıyı tanımlama noktasında önemlidir. Halihazırda egemen güç olan ve dünyanın her bölgesiyle temas halinde olan Batıyı anladığımız zaman, dünya hakkında da bilgilere vakıf olacağız” diyerek devam etti.

 

BATI İLAHLARI CİSİMLEŞTİRMİŞTİR

 

Eryiğit konuşmasında Batı medeniyetini anlayabilmek için üç önemli noktanın olduğundan bahsetti. Batıyı anlayabilmek için teolojik, ekonomik, sosyal-siyasi yapısını iyi incelenmek gerektiğini belirtti. Batı teolojisinin tam da bu noktada mihenk taşı niteliğinde rol oynadığını söyleyen Eryiğit,  “Tanrı nedir? Ne ister? Gibi sorulara yanıt aramak her toplumda mevcuttur ve Tanrı varsa eğer kişinin de bir amacı olmalıdır. Bu bağlamda Tanrı tanımaz filozoflar bile aşkın, üst gücün varlığını kabul etmek durumundalar. Batı medeniyetinde ise Antik Yunan’dan bu yana gelen Tanrıyı cisimleştirme, bir insan ya da bir heykel mahiyetine sokma çabası bugün Hz. İsa (a.s) üzerinde yapılmaktadır. Bu minvalde Orta Çağ Avrupası’nda cereyan eden Protestanlık akımı, kilisenin hegemonyasına karşı bir başkaldırış olarak görülmektedir. Kilisenin baskısı akıl yöntemi ile yani cismi cisimle yenme yöntemi ile dindirilmiştir” diyerek Batı teolojisi hakkında geniş bilgilere yer vermiştir.

 

DİN DEĞİL DİNDEN TÜREYEN İDEOLOJİLER TEHLİKE YARATABİLİR

 

Eryiğit konuşmasının sonuna doğru Ortadoğu’da ve diğer Müslüman bölgelerde yaşananlara binaen ideolojik kavgaların mevcut olduğunu ve herkesin selefi zihniyetin hak olmayıp bir ideoloji olduğunu bildiğini aktardı. “Dinin kendisi bir tehlike asla yaratmaz ancak dinden türeyen ideolojiler büyük problemlere yol açabilir” diyen Süleyman Eryiği, kitabından önemli noktaları detaylıca açarak konuşmasını sonlandırdı. Ardından soru cevap kısmı ile beraber program sona erdi. 

 

Haber: Hasan GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi