Türk Ocakları Genel Merkezinde, 13 Ekim 2018 tarihli Ocakbaşı Sohbeti’nde, Prof. Dr. Nesib Nesibli “100. Yılında Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycan’ın Kurtuluşu” konulu bir konuşma yaptı.

Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan Türkiye Kardeşliğinin Simgesidir.

Prof. Dr. Nesib Nesibli konuşmasına, Türk Ocakları Genel Merkezine bu konuya sahip çıktığı için teşekkür ederek başladı. Prof. Dr. Nesibli, “Bu yıl Kafkas İslam Ordusu’nun oluşumu ve faaliyetinin 100. yılı tamamlanmış ve devlet seviyesinde bayram ilan edilmiştir. Bu konu sadece kutlama kampanyası olarak algılanmamalı, daima dile getirilmeli ve millî bilinç oluşturulmalıdır. Konuşmanın ana fikri de maalesef Türkiye’de ve Azerbaycan’da bu konuda oluşturulamayan bilinçtir. 1918’de Kuzey Azerbaycan’ın durumu ve halkın fiziki varlığı tehlike altındaydı. Kafkasya’nın Rusya’dan kopması yoluna girdiğini gören Sovyet Rusya, Bakü'deki kendine bağlı güçler vasıtasıyla bu girişimi önlemeye çalışmıştır. Bolşevikler ve Ermenilerin örtüşen maksatları Mart Hadiseleri’ne sebep olmuştur. Bu hadise zulmün zirvesidir. Sadece Bakü’de yerel nüfustan hemen hemen 12.000 insan öldürülmüştür. O sırada Vladimir Lenin tarafından Kafkasya’ya yönetici olarak atanan kişiye Kafkasya’yı Bolşevikleştirmesi için talimat verilmiştir. Birlikler Azerbaycan’ın bağımsızlıklarını kabul etmeyip hücum etmişlerdir. Bu katliam felaketi sonucunda Azerbaycan Millî Şûrası’nda olağanüstü hâl kararı verilmiş ve İstanbul’daki devlet erkânıyla askerî yardım hususunda temasa geçilmiştir. Azerbaycan, toprak bütünlüğünü korumanın farkına vararak bu yola gitmeye mecbur kalmıştır. 4 Haziran 1918’de Osmanlı, Azerbaycan Demokratik Hükûmeti’ne askerî yardımı onaylamıştır. Bunun sonucunda Azerbaycan, 15 Eylül 1918’de Rus, İngiliz ve Ermenilerden oluşan askerî güçlerden temizlenmiş ve Bakü kurtarılmıştır. Bu bizler için gurur verici bir tarihtir ve daha da önemlisi hâlâ günümüze yansıyor olmasıdır. Bugün Kafkas İslam Ordusu’nun ilk önemi, Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin simgesi olmasıdır ve bu simgeye toz kondurulmasına izin verilmemelidir. İkinci önemi, bu olay Türk dünyasının ender olaylarından biridir ve millî temelde birbirine yardımın eşi benzeri olmayan örneğidir. Üçüncü önemi, eğer bugün Azerbaycan varsa bu Enver Paşa ve arkadaşlarının tarihî hizmetidir.

Türk Birliği Fikri Sınav Vermektedir.

Prof. Dr. Nesibli, “1918 yılının Mayıs ayında benzer hadiseler daha kapsamlı olarak Güney Azerbaycan’da da yaşanmıştır. Bunun üzerine Osmanlı Ordusu iki kez Güney Azerbaycan’a gitmiştir ve Güney Azerbaycan’ı işgalden kurtarmıştır. Bununla ilgili millî bilince mâni olmak için Azerbaycan’ı Osmanlı’nın işgal ettiği söylenmektedir. Bu siyasi bir meseledir ve yapmak istediklerinin tersine millî bilincimizin daha çok şahlanmasını sağlamaktadır. Türk birliği fikri sınav vermektedir. Biz İslamiyet ve Türklük kelimelerini kullanmakla bütün Müslümanların veyahut bütün Türklerin ittihat veya ittifak ederek siyasi bir birliktelik oluşturacakları hülyasına düşenlerden değiliz. Yani olaylar o kadar hızlı gerçekleşmiştir ki fikir hayatı, siyasi hayata yetişememekte ve arkasında ezilmektedir. Biz o günün adını Bakü’nün kurtarılması koyduk ama bu yanlıştır. Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’ın doğusundan başlayarak şehit vere vere Bakü’ye gelmiştir. Bundan dolayı Bakü’yle sınırlandırmak doğru değildir. Doğrusu Azerbaycan’ın kurtarılmasıdır ve böyle söylenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan Türklüğü ve Türkiye Türklüğünün simgesidir ve siyasetin özünde bu simge hak ettiği yerini bulmalıdır.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Program, soru-cevap kısmı ve teşekkür belgesinin verilmesi ile sona erdi.

 

 

 

Haber: Eda AKDENİZ


PAYLAŞ

Resim Galerisi