Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 01.04.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Recep Kılıç’tı. Kılıç, “Din Kültür İlişkisi” konusu üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

“İLAHİ BİR KAVRAMI İNSANLARA ATFETMEK İTİBAR KAYBIDIR”

Dinin ilahi olanı, değişmeyeni, mukaddes olanı, kutsal olanı çağrıştırdığını söyleyen Kılıç, vahiylerin de konuşması kapsamında çok önemli bir yer kapladığını belirtti. Vahyin bir kültür içinde yaşayan insana geldiğini,  hayatına uyguladığını, ilahi yaşam alanının için insani bir yaşam kuruyor ve insanla olan ilişkisi iç içe giriyor diyen konuşmacı, belirli bir süre sonra ilahi olana insanca davranılması neticesinde itibar kaybının oluştuğunu, insani olana da ilahi anlam yüklenince de anlam kayması oluştuğunu belirtti. Bu noktada ilahi olanlar insani olan arasındaki ilişki din ve kültür arasındaki ilişkiyi, değişen ve değişmeyen arasındaki ilişkiyi yansıttığını vurgulayan Kılıç, Kur’an’ı anlamak ve yorumlamak için tefsir, fıkıh ve kelamlara başvurulduğunu aktardı. Tefsir, fıkıh ve kelamın insan işi olduğu ve bunlara ilahi nitelikler atfedildiğini söyleyen Kılıç, bu durumun yanlışlığını vurguladı. Vahiyler üzerine çalışırken, vahyin de semavi dinlerin ortak kavramlarından biri olduğunu söyleyen Kılıç, temel ayrımların farkına vardığını vurguladı. İslam’da vahiy denilince Allah’ın hakikatlerini önermesi ve bildirmesinin akla geldiğini ekleyen Kılıç, batıdaki sorgulama anlayışı neticesinde farklı bir vahiy almayışının doğduğunu söyledi.

“İNANÇ AHLAKI ÇOK ÖNEMLİ”

Dinin yeni bir kültür inşa etme durumu varken, kültürlerin de yeni bir din inşa etme durumu olduğunu vurgulayan Kılıç, kültür içerisinde üretilen din ve din içerisinde üretilen bir kültürün varlığından bahsetti. Freud, Durkheim, Nietzsche gibi düşünürlerin kültürlerin dinleri yarattığı konusundaki düşüncelerini eleştiren Kılıç, akıl ölçüsünde kabul edilebilir bir önermeyi tasdik ettiğimiz ve bunun da inanç ahlakı alanına girdiğini vurguladı. Dinin değişik motiflerle ilahi ve insani olayların ayrımını yapmak akıl noktasında da ortaya çıkar diyen Kılıç, insani olan her şeyi kültür olarak nitelendirdiğini belirtti.  Maturidilik ve Hıristiyanlığa da ayrı ayrı değinen Kılıç, konuşmasını bitirdi ve soru cevap kısmına geçildi.

Haber: Hasan GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi