Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 27.02.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı sohbetlerinde bu hafta “Hocalı Soykırımı” konusu üzerine eğitimci-yazar ve şair olan Osman Baş konuşma bir gerçekleştirdi. Konuşmadan önce Hocalı’nın tarihini ve soykırımı anlatan bir belgesel gösterimi yapıldı. Açılış konuşmasını ise Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Latife Hanım Ovalı yaptı.

 

HOCALI BİR GECEDE YOK EDİLDİ

 

Konuşmasına “Defalarca bu belgeseli izlememe rağmen tekrar aynı duyguları ve aynı acıyı yaşıyorum” diyerek başlayan Baş, Hocalı Soykırımı’nda şehit düşenlerle beraber bütün Türk Dünyası şehitlerine rahmet diledi. “1992 yılında yaşananları hiçbir zaman unutmadık, orada olanları işittik ve bir gecede yok olan Hocalı’da yaşananlar tarihin derinliklerine yer alacak” diyen Baş, 26 Şubat gecesi Hocalı’da olup hayatta kalanların şu an nerede yaşadıkları fark etmeksizin o karlı geceyi beraberlerinde götürdüklerini aktardı. Kendisine bağlı iki kasaba ve elli köy olan Hocalı’nın 25 Şubat saat 23.00 sularında Rus destekli Ermeni askerleri tarafından bir alev topu haline getirildiğini aktaran Baş, Ermeni askerlerinin her çıkışı tuttuğunu ve kaçanları adeta avladığını söyledi. Ermeni askerlerinin Kadın, çocuk ve yaşlı ayırt etmeden işkence ederek öldürdüğünü belirten baş, kaçan ahalinin yerinin belli olmaması amacıyla annelerin çocuklarını cennete uğurladıklarından bahsetti.  Ermeni askerlerinin yaptığı zulümleri aktaran Baş, Hocalı Soykırımı’ndan kurtulan herkesin sağlıklarını yitirdiğini, sağ kurtulan 1600 kişinin engelli kaldığını, soğuk sebebiyle kolları ve bacakları donan kişilerin bu uzuvlarının kesildiğini söyledi.

 

SOYKIRIM VAHŞETİNE ALTI YÜZ ON ÜÇ KURBAN

 

1989 yılında Gorbaçov yönetiminde Azerbaycan bölgesinin Özel Yönetim Komitaları oluşturularak silahsızlandırıldığını belirten Baş, bu hareketin Sovyetler Birliği’nin dağılmasının Ermeniler tarafından ön görüldüğünü ve Azerbaycan topraklarının mukavemet gösterememesi için bilinçli bir şekilde planlandığını söyledi.   1992 yılında başlayan ve yedi ay süren kuşatma esnasında Hocalı’ya kara yoluyla giriş ve çıkışların bulunmadığından bahseden Baş, bölgedeki teçhizat ihtiyacının helikopter ile karşılandığını ekledi. Bölgede 613 kişinin cenazesine ulaşıldığını, Ahıska Türkü olduğu bilinen sekiz ailenin tamamen yok olduğunu ve esir alınan 150 kişiden haber alınamadığını söyleyen Baş,  soykırımın vahşetini ortaya koydu.

 

Osman Baş Hocalı Soykırımı’ndan sağ kurtulan kişilerden derlenen ve yazılı bazı anekdotlardan kesitler aktardı. “Ermeni bir gazeteci Hocalı ahalisinin cenazelerinin topluca yakılması sırasında 10 yaşında bir kızın alevlerin arasında çığlığını duydu” diyerek devam eden Baş, Avrupa menşeili yayın organlarında ise bu konunun her zaman es geçildiğini aktardı. Har-ı Bülbül adlı şiiri okuyan Osman Baş konuşmasına son verdi ve soru-cevap kısmına geçildi. 

 

Haber: Hasan GÜLER, Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ

Resim Galerisi