Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 08.10.2016


Türk Ocakları Genel Merkezinin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği Ocakbaşı Sohbetini, bu hafta, eski Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve mütefekkir merhum Nevzat Kösoğlu’nun ölümünün 3. yıl dönümü olması sebebiyle, “Nevzat Kösoğlu ve Türk Dünyası” konusu üzerine Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Aksoy gerçekleştirdi.

 

KÖSOĞLU KABRİ BAŞINDA ANILDI

 

Düzenlenen Ocakbaşı Sohbetinin öncesinde merhum Nevzat Kösoğlu, Gölbaşı Mezartlığında kabri başında anıldı. Anmada Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Daha sonra Genel Merkez'de ikram yapıldı.

 

"AMEL DEFTERİ KAPANMAYACAK BİR İNSAN"

 

Açılış konuşmalarını yapmak üzere Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve merhum Kösoğlu’nun oğlu Tayyip Kösoğlu kürsüye davet edildi. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, Kösoğlu’nun amel defteri kapanmayacak insanlardan biri olduğunu belirtirken Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının 25. Yılını idrak ettiğimiz bu yıla geldiğimizde, Nevzat Kösoğlu’nun Türk dünyasıyla alakalı çalışmalarının azımsanmayacak derecede olduğunu aktardı. Prof. Dr. Orhan Kavuncu ise Kösoğlu’nun yazdığı, yazılmasına vesile olduğu, editörlüğünü yaptığı kitaplarla Türk irfanına çok şey katmış bir mütefekkir olduğunu belirtti. Merhum Kösoğlu’nun oğlu Tayyip Kösoğlu ise babasının her zaman Türk dünyasıyla alakalı derin düşünceler içinde olduğunu söylerken gerçekleşmekte olan sohbet için ailesi adına Türk Ocaklarına teşekkür etti. Ardından Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bülent Aksoy konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

 

“NEVZAT KÖSOĞLU BİR KONFERANSA SIĞAMAYACAK KADAR BÜYÜK BİR ŞAHSİYETTİR”

 

Aksoy, Kösoğlu’nun kısa bir biyografisini sunduktan sonra Kösoğlu’nun fikirlerinin gençler için ilham kaynağı olacağını vurguladı. Kösoğlu’nun hem fikir adamlığının hem Türk dünyası mücadelesinin hem gazeteciliğinin hem de yazdığı Şehit Enver Paşa kitabının tek bir sempozyuma, konferansa, sohbete sığamayacak kadar büyük olduğunu söyleyen Aksoy, sıkı yönetim mahkemelerine karşı dik duruşu ve bir fikri, bir mücadeleyi, bir camiayı savunması birkaç sempozyum ile anlatılacak kadar kısa olmayacağını da aktardı. Kösoğlu’nun Türk dünyasıyla tanışmasının bir coğrafya kitabının arkasında ki Türk dili konuşan bölgeler başlıklı haritayı görmesi üzerine gerçekleştiğini anlatan Aksoy, Kösoğlu’nun Türk dünyası büyükleriyle tanışmadan bile Turan fikrinin kendisinde tabi bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

 

“TÜM AKADEMİK KAYGILARDAN UZAKTI”

 

Kösoğlu’nun fikir dünyasının 1980 sonrası somutlaşıp eserler haline geldiğini söyleyen Aksoy, bunun öncesinde ise 52 yaşında olan Ötüken Neşriyat’ın kurucuları arasında olduğundan da bahsetti. Ötüken Neşriyat ve Nevzat Kösoğlu’nun çabaları sayesinde Türk dünyasıyla alakalı birçok metnin yayınlandığını vurgulayan Aksoy, Kösoğlu’nun tüm akademik kaygılardan uzak bir şekilde Türk tarihini destansı bir üslupla anlatmak gibi bir ağır yükün altına girdiğini belirtti. Kösoğlu’nun Türk dünyasındaki her gence ve her ferde ulaşma gayesi taşıdığını söyleyen Aksoy, Kösoğlu ve arkadaşlarının en zor durumlarda bile diri bir heyecanla yollarına devam ettiklerini söyledi. Kösoğlu’nun 50 yaşından sonra 32 ciltlik “Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları” antolojisini hazırlamasıyla çok büyük ve zor bir hizmeti gerçekleştirdiğini ifade eden Aksoy, bu antoloji kitabının Türk dünyasının her tarafında yayınlanıp dağıtıldığını da ekledi. Türk dünyasından Türkiye’ye öğrenci getirmenin Kösoğlu’nun en büyük projeleri arasında olduğunu söyleyen Aksoy, Türk Ocakları bünyesinde 1991 yılında 50 öğrenciyi Türkiye’ye getirerek bu projesini de gerçekleştirdiğini aktardı. Bu projenin daha sonra Devlet tarafından alınarak binlerce öğrencinin Türkiye’ye geldiği bir hale getirildiğini söyledi. Kösoğlu’ndan dinlediği pek çok anekdotu da konuşması sırasında dinleyicilere aktardı. Konuşmasının sonunda Kösoğlu’nun dil birliğine verdiği önemden bahseden Aksoy, sohbetin bitmesiyle gelen soruları yanıtladı.

 

Haber: Hasan GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi