Türk Ocakları Genel Merkezinde, 9 Şubat 2019 tarihli Ocakbaşı Sohbeti’nde Dr. Mehmet Emin DİNÇ, ”Unutulan Zafer: Kûtü’l-Amâre” başlıklı bir konuşma yaptı.

Çoğu Tarihçinin Bile Bilmediği, Unutturulan Bir Zafer “Kûtü’l-Amâre” Zaferi.

Kûtü’l-Amâre Zaferi’nin 1952’ye kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde her sene kutlanıldığını belirten Dr. DİNÇ, sonrasında ise çeşitli siyasi sebeplerden dolayı bu kutlama geleneğine son verildiğini aktardı. Bu sebeple de adeta unutulmaya yüz tuttuğundan, çoğu tarihi kitap ve makalede yeteri kadar söz edilmediğinden bahseden Dr. DİNÇ, “Unutulan yahut önemsizleştirilen Kûtü’l-Amâre  Zaferi, gördüğü değerin aksine hem Osmanlı Devleti hem de İngilizler açısından çok önemlidir. O dönemde bütün cephelerde sıkışan, bunalan, kayıplar veren Türk Ordusu ilk kez burada çok büyük, açık, net bir zafer kazanmıştır. Kûtü’l-Amâre’de Türk Ordusu 13500 İngiliz askeri esir alıyor. Bu esirlerin içinde 500’e yakın subay var. General Townshend’ın hatıralarından ve İngiliz basınındaki haberlerden bunu çok rahat anlayabiliyoruz. Döneminde büyük infial uyandıran bu zafer Türk Ordusu için büyük bir moral kaynağı iken İngiliz Ordusunu ise çokça yıpratmıştır.” dedi. Dr. DİNÇ, son 400 yıllık tarihleri boyunca İngilizlerin bu kadar büyük bir mağlubiyete uğramadıklarını söyledi.

Halil KUT Paşa İngiliz Askeri Tarihi İçin de Önemli Bir Şahsiyettir.

İngiliz tarihçi James Morris’in Kûtü’l-Amâre için “İngiliz tarihindeki en utanç verici şartlı teslim” değerlendirmesinde bulunduğunu belirten Dr. DİNÇ, Çanakkale Muharebesi ile birlikte 1. Dünya Savaşı’nda kazandığımız ikinci muharabe olan Kûtü’l-Amâre zaferini kazanan ordumuzun komutanı Halil KUT Paşa’nın hayatından bahsetti. Halil KUT Paşa’nın Harp Akademisi’nde Atatürk ile sınıf arkadaşı olduklarını ve soyadı kanununun kabulü ile bizzat Atatürk tarafından KUT soyadına layık görüldüğünü belirten Dr. DİNÇ, Halil KUT Paşa’nın Kûtü’l-Amâre Muharebesi’nde 13 general, 481 subay ve 13.300 er esir aldığını ve bu kaybın İngiliz tarihindeki en büyük teslim olma zayiatı olduğunun altını çizdi. Dr. DİNÇ, 1952 yılına kadar kutlanan Kûtü’l-Amâre Zaferi’nin NATO’ya üye olmamızın ardından sistemli bir şekilde unutturulduğunu belirtti.

Dr. DİNÇ, Kûtü’l-Amâre Zaferi’nin I. Dünya Savaşı yıllarında kazandığımız Çanakkale Savaşı ile birlikte iki büyük zaferden birisi olduğunu söyledi. Bu zaferin Ortadoğu’daki varlığımızın korunmasına ve Ortadoğu’da kök salmamıza katkıda bulunan olaylardan birisi olduğunu belirten Dr. DİNÇ;  dini, tarihi ve şehitlerin varlığıyla bin yılı aşkın süredir bu coğrafyaya ait ve bağlı olduğumuzu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Program, soru-cevap kısmı ve teşekkür belgesinin verilmesi ile sona erdi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi