Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 21.05.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta gerçekleştirdiği Ocakbaşı sohbetlerinde bu hafta Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Türk Ocakları Hars Heyeti üyesi Prof. Dr. Altan Çetin “Ortadoğu’da çatışmayla yaşamak” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Daha önce ilan edildiği üzere programa katılacak olan Prof. Dr. Hilmi Demir bir sağlık problemi sebebiyle programa katılamadı.

 

ORTADOĞU KADİM FAY HATLARI ÜSTÜNDE

 

Çetin, Ortadoğu’da yaşanan sürece doğru bakabilmek amacıyla bu konuşmayı gerçekleştirdiğini söylerken sürecin doğru anlamlandırılamadığı takdirde doğru sonuçlar çıkarılamayacağını belirtti. Ortadoğu’nun kadim fay hatlarına sahip bir coğrafya olduğuna dikkat çeken Çetin, bazı noktalarda kırılmaların hâlâ devam ettiğini ifade etti. Çetin, tarihte yaşanan eski kırılmaların tekrar gün yüzüne çıkarılarak kullanıldığının altını çizdi. Hz. Ali-Muaviye çatışmasının tarihi bir kırılma olduğunu söyleyen Çetin, bu çatışmanın bir kanadını Şia’nın kendi içinde ideolojik, siyasi kurumsallaşmasının oluşturduğuna değindi. Çetin, bu tarihi kırılmanın ardından Gazali ve fikirlerinin ortaya çıkması, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasını yorumlayarak, “Türkler İslamiyet’teki gelişmeyi durdurdular” bakış açısının yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

 

OSMANLI KIRILMALARI BİR ARADA TUTTU

 

Çetin, Ortadoğu meselelerini analiz ederken eşzamanlı ve karşılaştırmacı bakmak gerektiğini söyledi. Algılanan çatışmadan bahseden Çetin, algılanan çatışma sayesinde özellikle Arnavut ve Arapların Türklere bakış açılarında olumsuz manada büyük değişim olduğuna değindi. Çetin, Türk, Kürt, Arap gibi unsurların algılanan çatışmayla birlikte ötekileştirmeyle öne çıktığını açıkladı. Algılanan çatışmayı, hissedilen çatışma, ardından açık çatışmanın takip ettiğini söyleyen Çetin, bu sürece de sırasıyla kırılganlık, kriz ve çöküşün eşlik ettiğini vurguladı. Çetin, Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır” sözünü aktarırken, Osmanlı Devleti’nin beş yüzyıllık hâkimiyeti boyunca Ortadoğu’daki kırılmaları bir arada tuttuğuna dikkat çekti. “Kendi aklımızla kendi sürecimizi yürütebilir hale gelelim” diyen Çetin, bir yöneticinin bencil olmaması, birleştirici olması gerektiğinin altını çizdi. Çetin, dünyaya yönetmeye çalışanların, ellerinde oryantalist bakış açısını tuttuğunu söylerken, oryantalizmin Ortadoğu’daki kırılmaları ayakta tuttuğuna değindi.

 

ÇAĞIMIZDA ARTIK VEKALET SAVAŞLARI VAR

 

Çetin, İslamafobiyi yaratmak için model olarak Ahmet Yesevî, Mevlana gibi şahsiyetlerin yerine oryantalizmin erotik, egzotik ve ekonomik bakış açılarına uygun imgeler kullanıldığını ifade etti. Negatif retorik kavramından bahseden Çetin, oryantalist kurgu oluşumunu doğu despotizminin simgesi olan “hançer”, egzotik doğu imajını oluşturan “haşhaş” ve doğulu despot kişiyi simgeleyen “Hasan Sabbah” olarak açıkladı. Rusların ürettiği hibrit savaş kavramını anlatan Çetin, artık hibrit savaşının savaş tipi teröre dönüştüğünü belirtti.   

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ, Hasna GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi