Yer: Milli Kütüphane

Tarih: 10.12.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi Sanat Edebiyat Kurulu Kuşlukta Yazarlar Topluluğu, Milli Kütüphane Başkanlığı ile birlikte hikâyeci yazar Osman Çeviksoy’un “Basra’dan Balkanlara” isimli gezi kitabı için bir tanıtım toplantısı düzenledi. Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz gerçekleştirdi.

 

Misafirlere “hoş geldiniz” diyen Yavuz, gezi yazısı yazmanın öneminden bahsetti. Yavuz, Evliya Çelebi’nin dışında uluslararası alanda tanınmış bir gezi yazarımızın olmadığı konusuna dikkat çekerek son yıllarda bunun aşılmaya çalışıldığını söyledi. Gezi yazarlığının ilk olarak batıda başladığını ifade eden Yavuz, milli bakış açısının bir gezi kitabına aktarılması bakımından Osman Çeviksoy’un “Basra’dan Balkanlara” kitabını çok değerli bulduğunu belirtti. Yavuz, “Kuşlukta Yazarlar Topluluğu’nda 206 kitabı yazarlarıyla birlikte okuduk değerlendirdik ve üzerindeki değerlendirmeleri milli bakış açısının titizliğiyle yaptık.” dedi. Çocuklara en iyi hizmeti vermek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Bala Kitap Topluluğu’nun 5. yılında olduğunu ifade eden Yavuz, burada da hemen hemen 150 kitabın değerlendirildiğini açıkladı. Yavuz, 7. yılına girmiş olan “Sinemasalı” etkinliklerini anlatırken Cengiz Dağcı Yazarlık Okulu ve Türk Müziği Topluluğu’ndan da bahsetti.

 

Program yazar Osman Çeviksoy’un özgeçmişinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimiyle devam etti. Ardından “Basra’dan Balkanlara” kitabının değerlendirmelerini yapmak üzere Onur Görkem Bekcibaşı kürsüye çağrıldı. Bekcibaşı, kitapların insan yaşamının bir parçası olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. “İnsan neden kitap okur, yazar neden kitap yazar” soruları üzerinde duran Bekcibaşı, Osman Çeviksoy’un kitabında anlattığı kültür gezisinin, soydaşlarımızın yaşadığı acıları, olayları bize aktarması bakımından önemli bir kaynak olduğuna değindi. Bekcibaşı, Osman Çeviksoy’un kitap isimlerine dikkat çekerek özellikle “Derdimi Gül Eyledim” kitabında Anadolu insanının samimiyetinin yansıtıldığını ifade etti. Osman Çeviksoy’un kitaplarının konusuna değinen Bekcibaşı, “Kitapların bize bizi anlatıyor olması ayrı bir derinlik kazandırıyor” ifadesini kullandı.

 

Diğer konuşmacı Azize Kaya, Cemil Meriç’in “Kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla… Ben kalemle doğmuşum” sözüne atıfta bulunarak Osman Çeviksoy’un da kalemle doğanlardan olduğunu söyledi. Kaya, Avrasya Yazarlar Birliği Hikâye Atölyesi’nin Osman Çeviksoy için hikâyenin yaşandığı yer olduğuna dikkat çekti. Osman Çeviksoy için yazılacak şeylerin sınırsız olduğunu belirten Kaya, yazılmayacakların ise net olduğunu, vatanına, milletine, değerlerine hakaret eden hiçbir şeyi kabul edemeyeceğini ifade etti. Kaya, Osman Çeviksoy’un hikaye anlayışı için: “İçinden çıktığın halkı küçümseyemezsin, bayrağı hikayeden de olsa yere düşüremezsin, hikayenin üzerinden siyaset yapamaz, rant sağlayamazsın…” ifadelerini kullandı. Ardından, Osman Çeviksoy’un “Basra’dan Balkanlara” kitabının değerlendirmesini yapmak üzere Ataman Kalebozan söz aldı. “Osman Çeviksoy’un kalemi hayatın ta kendisidir” ifadelerini kullanan Kalebozan, Osman Çeviksoy için en önemli şeyin okuruna verdiği mesaj olduğunu söyledi. Kalebozan, Osman Çeviksoy’un yazdıklarından ve prensiplerinden bahsetti.

 

Son olarak Osman Çeviksoy, kitabını yazma serüvenini ve duygularını anlatmak üzere kürsüye çağrıldı. “Basra’dan Balkanlara” kitabının 6 ülkeye yapılan kültürel gezileri anlattığını söyleyen Çeviksoy, bu kitabın bir gezi kitabı olmaktan çok gezi günlükleri olduğuna dikkat çekerken, kitabında kişiselliği de ön plana çıkardığını ifade etti. Çeviksoy, program sonrası imzalanacak olan kitaplardan elde edilen gelirlerin öğrenci burslarına aktarılacağını söyledi. Avrasya Yazarlar Birliği’ndeki arkadaşlarıyla Irak’a gittiğini söyleyen Çeviksoy, oradaki gözlemlerini ve yaşadıklarını anlattı. Çeviksoy, Tataristan’ın Kazan şehrine yaptıkları ziyaretteki izlenimlerinden bahsederken, şair Abdullah Tukay’a da değindi. Çeviksoy, kitabının alışılmış gezi kitaplarından farklı olduğunu ifade etti. Arkadaşlarına bu toplantıyı düzenledikleri için teşekkür eden Çeviksoy, programda konuşmacı olarak söz alan öğrencilerine minnetlerini sundu. Çeviksoy, son olarak yazılarının ilk okuyucusu olan eşine teşekkür etti.

 

Program, İrfan Gürdal’ın müzik dinletisiyle son buldu. Ardından misafirler, yazar Osman Çeviksoy’a kitabını imzalattı.

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ

Resim Galerisi