Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonı

Tarih: 22.04.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta Prof. Dr. Kemal ÇİÇEK, “Ermeni Sorunu: Propaganda ve Yüzleşme” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

İTTİHAT VE TERAKKİ’Yİ KÖTÜLEMEK İÇİN ERMENİ MESELESİ ABARTILMIŞTIR

Sözlerine Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun Ermeni meselesi hakkında farkındalık yaratma çabalarından bahsederek giren Çiçek, bu konuda tam olarak ne akademik ne de popülist bir olan bir konuşma yapacağını ekledi. Neyin gerçek neyin tarih ve neyin propaganda olduğunu iyi ayırt etmek gerektiğini söyleyen Çiçek, Ermeni meselesini Türkiye’nin tek sesli bir şekilde anlatması gerektiğini ekledi. "Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nın İttihat ve Terakki’yi kötülemek adına başlattığı kara propagandalar bugün hala gündemde" diyen Çiçek, "Benzer kişiler İttihat ve Terakki’yi Cihan Harbine girmesi ile suçluyor" dedi. Halbuki İttihat ve Terakki yöneticilerinin Nevzat Kösoğlu tabiriyle nesillerinin en büyük kahramanları olduklarını aktaran Çiçek, "Ermeni meselesine bakış, hem tarihimizi hem de Enver, Talat ve Cemal Paşalara bakışımızı etkilemiştir" diyerek devam etti. O dönem Paris Barış Görüşmelerine kanıt sağlayabilmek için ciddi Ermeni faaliyetlerinin bulunduğunu vurgulayan Çiçek, üç isimin de bu sebeple kendi hatıratlarını kaleme adlılarını ekledi. 4 dilde, "National Congress of Turkey" tarafından basılmış "Turco-Armenian Question" isimli kitabın sunumu yapan Çiçek, Ermenilerin silahlanıp, Ruslarla anlaşmasını ve Osmanlı askeri cephedeyken toplu isyan başlatma teşebbüslerinin olduğunu ekledi. Rus ordusundaki Ermenilerin 3’te 1’inin Osmanlı Ermenisi olduğuna dikkat çeken Çiçek, devletin Taşnak ve Hınçakların ihanetlerine dair belgeler de yayınladığını aktardı. Ermenistan’da en büyük düşmanlarının kim olduğu çocuklara sorulduğunda Enver , Talat ve Cemal Paşaların ismini saydıklarını aktaran Çiçek, daha sonraları Ermenilerin kurdukları "Nemessis" adlı örgütle suikastlara başladığını söyledi.

TALAT PAŞA: TEHCİRİN GERÇEKLEŞMEMESİ İÇİN UĞRAŞTIM

Talat Paşa’nın hatıratları, ki biraz daha belgesel tarzında yazılmıştır, Ermeni meselesi ile yüzleşmede çok iyi bir kaynak değildir diyen Çiçek, bazı tarihçilerin Ermenilerin burnunun dahi kanamadığı yönündeki iddiaları eleştirirken, Talat Paşa’nın bile böylesine sert bir savunması olmadığını söyledi.

Talat Paşa'nın hatıralarından kesitler sunan Çiçek, Talat Paşa’nın tehcire sonuna kadar direndiğini, gerekli yerlere uyarılar gönderdiğini vurguladı. Bu noktada batılıların yaptıkları zulümlerden dünyanın haberi olmazken, Müslümanların en ufak teşebbüsünün ortalığı ayağa kaldırdığını da ekleyen Çiçek, tehcir esnasında genele valilerin ve valilerin meydana gelen olayları yeterince uygun bir şekilde merkeze bildirmemesinin ve bölgedeki Kürtlerin bu durumdan mesul olduklarını iddia etmesine binaen Talat Paşa'nın savunma gerçekleştirdiğini aktardı. Talat Paşa’nın ölen Ermenilere dair verdiği rakamların yanlış olduğunu söyleyen Çiçek, Talat Paşa’nın tehcir için facia ifadesi kullandığını da ekledi.

“ATATÜRK EN BERRAK BAKIŞ AÇISINA SAHİP”

Cemal Paşa’nın hatıralarına bakıldığında onun da tehcire karşı olduğunun gözüktüğünü söyleyen Çiçek, Cemal Paşa’nın Mezopotamya yerine iç bölgelere tehciri savunduğunu da söyledi. Cemal Paşa’nın hatıratlarında, iki Ermeni mebusunu öldüren Çerkes çete liderlerini idam ettiklerini ve Ermenilere karşı yapılan cinayetleri nefret-i şaiyan olarak değerlendirdiğini söyleyen Çiçek, Ermenilerin de Türklere yaptığının aşağı kalır yanı olmadığını hatırattan aktardı. Cemal Paşa’nın da Ermeni ölümleri hakkında verdiği sayının yanlış olduğunu söyleyen Çiçek, bu konuda kafası en net olanın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu aktardı.

Ermeni meselesi üzerine çeşitli değerlendirmeler yapan Çiçek, konuşmasının ardından gelen sorulara cevap verdi ve konuşmasını sonlandırdı.

Haber: Hasan GÜLER

 


PAYLAŞ

Resim Galerisi