Kırım Rus yönetiminin sözde parlamentosu, 20 Mayısta aldığı kararla Kırım'da zorunlu Kırım Tatarca ve Ukraince eğitimi taleplerine son noktayı koydu. Kırım'da sadece Rusça zorunlu olarak öğretilecek.

 

 

Söz konusu yasa tasarısını sunan Kırım Rus yönetiminin eğitimden sorumlu bakanı Natalya Gonçarova, yasa tasarısının, Kırım’da yaşayan halkların kültür özelliklerinin, geleneklerinin korunması ve geliştirilmesi, onların dil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olduğunu savundu.

 

Gonçarova, “Kırımlıların, Rusça, Ukraince ve Kırım Tatarca dahil olmak üzere ana dilinde okul öncesi, orta ve genel eğitimi alma hakları net olarak belirlendi. Ayrıca Rusya mevzuatının öngördüğü düzene göre ana dilini öğrenme hakları var” dedi.

 

Yasa tasarısında, eğitim kuruluşlarında eğitim dili veya dilleri, Kırım’daki halkların iletişim kurma, eğitim alma ve sanat ihtiyaçları dikkate alınıp velilerin dilekçeleri dayanarak Rusya Federasyonu ve Kırım’ın yasalarına uygun olarak hazırlanan kurum tüzüklerinde öngörüldüğü belirtildi.

 

Rusça dışında seçmeli olarak Kırım Tatarca veya Ukraincenin zorunlu öğretilmesi teklifinde bulunan Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, “İlgili teklif, yasa tasarısının 11. maddesine Kırım’da Rusça eğitim veren kurumlarda velilerin isteğine göre Ukraince veya Kırım Tatarcanın zorunlu olarak öğretilmesini öngören değişikliğin getirilmesini öngörüyor” dedi.

 

Ancak milletvekilleri ve Kırım Kamu Odası temsilcileri ilgili teklifi desteklemedi.

 

Okullarda devlet dillerinin öğretilmesinin önemli olduğunu ancak bunun isteğe göre yapılması gerektiğini ifade eden Kırım Kamu Odası Başkanı Grigoriy İoffe, “Kırım Cumhuriyeti’nin vatandaşlarına devlet dillerinin isteğe göre öğretilmesini garanti etmesi gerektiğini ve bunun için tüm imkanları sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Gönüllü olarak. Kırım’da gönüllülerin çok olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

QHA


PAYLAŞ