Yer: Türkiye Yazarlar Birliği

Tarih: 09.02.2016


Sinemasalı Ocağında 9 Şubat 2016 Salı günü, 2009 yılı yapımı, Levent Semerci imzalı, Nefes: Vatan Sağolsun adlı Türk filmi değerlendirildi.


DVD kapağında, Nefes: Vatan Sağolsun, Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve Karabal Tepesindeki röle istasyonunun korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesidir, diye tanıtılan film, Türkiye’de uzun zamandır benzerini görmediğimiz, düzeyli bir anlatıma sahip, sanat kaygısı taşıyan, başarılı bir yedinci sanat yapıtıydı. 


Askerlerin bir sayı olarak görülmesi alışkanlığının tersine, onların insan olduğunu, annesi, babası, karısı, sevgilisi, çocuğu olan, düşünen, duyumsayan canlı varlıklar olduğunu hatırlatan sahneleriyle; seçilmiş sözlerle, ölüm üzerinden yaşamın ve yaşamı anlamlı kılan sevginin anlatıldığı güçlü, senaryosuyla, üzerinde düşünülerek, emek harcanarak oluşturulduğunu belli eden bir filmdi, Nefes: Vatan Sağolsun. 


Yönetmen Levent Semerci, filminde, gerilimi artıran soğuk ışığı ve tüm canlılığı soldurulmuş renkleriyle olayın geçtiği mekâna ve öykünün derinliğine sirayet etmeyi kolaylaştırıcı etkiyi iki rengi, beyaz ve kırmızıyı öne çıkararak pekiştiriyor, öyküdeki yaşamların yitik yönlerini, içtenlikle duyumsamamızı sağlıyordu.


Yaşamlarından kesitleri öğrendikçe içimizi burkan, bizim için canlarını veren, yaşadıklarıyla bizi yaşamaktan utandıran gencecik Mehmetçiklerin, buz kesmiş karların üzerine kâh damla damla düşen, kâh şerha şerha akan; soğuk beton zeminlere, taş kesmiş duvarlara çarpan kanları, ruhumuza çentik atan “renkli” anlar olarak, yönetmenin bu isabetli ışık ve renk tercihiyle en çarpıcı anlatımına kavuşuyordu.


Her hafta 18.30-21.30 arası düzenlenen ve düşünerek konuşmayı tercih eden herkese açık olan SİNEMASALI etkinliği, bu dönem Türkiye Yazarlar Birliği’nin, Kızılay, Sümer 1. Sok. 11/9 (4.Kat) numaradaki salonunda gerçekleştiriliyor.


16 Şubat 2016 Salı akşamı, Uzakdoğu film haftasında buluşmak dileğiyle…


PAYLAŞ