Programlar, TİKA, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Türkiye merkezli Yeryüzü Doktorları iş birliği ile düzenlenen eğitimlere katılarak eğitici sıfatı alan 17 Azerbaycanlı doktor tarafından verildi.

Şeki ve Gence'de ikişer gün olmak üzere toplam dört gün süren eğitimlerde katılımcılara temel yaşam desteği, solunum yetmezliğinin tanınması ve tedavisi, şok tedavisi, travmalı çocuğa yaklaşım, ilaç kullanımı ve sık rastlanan ritim bozuklukları konularında teorik ve pratik bilgiler verildi.

Azerbaycan'ın farklı bölgelerinden 69 kişi eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

816 doktora eğitim verildi

TİKA tarafından Azerbaycan'da bebek ölümlerinin azaltılması ve toplum sağlığı faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik yürütülen Anne ve Çocuk Sağlığı Programı 2014 yılından bu yana devam ediyor.

Program çerçevesinde bugüne kadar başkent Bakü ve Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinde 486 doktora yeni doğan, canlandırma, 253 doktora çocuk ileri yaşam desteği ve 77 doktora pediatrik radyoloji ve işitme tarama olmak üzere toplam 816 doktora eğitim verildi.

Anne ve Çocuk Sağlığı alanında devamlılığın sağlanması ve yerli eğiticilerin yetiştirilmesi amacıyla ayrıca 6 doktor TİKA'nın destekleriyle Azerbaycan'da ve Türkiye'de özel eğitici eğitimlerine katılarak eğitici doktor unvanını aldı.


PAYLAŞ