Yer: Trabzon

Tarih: 11.04.2015


Türk Ocakları Genel Merkezinin her yıl düzenlediği “Bölge Toplantıları”nın Karadeniz Bölgesi Toplantısı 11 Nisan 2015 tarihinde Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Samsun, Erzurum şubelerinin ve Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Yavuz Avşar,  Genel Sekreter Prof.Dr. Mehmet Şahingöz ve Denetleme Kurulu üyesi Mustafa Asım Mutlu’nun katılımıyla Trabzon Şubesinin ev sahipliğinde yapıldı.

 

“MİLLİ DEVLETTEN ÇIKIŞ SİNYALİ DEĞİL, ARTIK BELGELERİ VAR”

 

Bölge Toplantısı’nın açılışını Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Mithat Kerim Aslan yaptı. Konuşmasında tüm katılımcılara teşekkürlerini ifade ederken Türk Ocakları’nın verilen mesajlarda birlik ve beraberlik içinde olmasının gerekliliğini vurguladı. Daha sonra konuşmasını yapan Prof. Dr. Filiz Yavuz Avşar şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti toprakları ve Türk millet,  binlerce yıllık tarihi içinde hep olduğu gibi, yine zor bir dönemden geçiyor. Biz Türk Milleti olarak var oldukça, bu topraklarda yasadıkça da zor günler devam edecek. Uyanıklığımızı, dikkatimizi kaybettiğimiz surece de daha sıkıntılı günlerle karsılaşmamamız kaçınılmaz olacak. İçinde bulunduğumuz karışık durum, planlayan, düzenleyen değil,   planların parçası olan, başka milletlerin menfaatleri doğrultusunda düzenlenen yani parçalanmaya, delinmeye, yok edilmeye çalışılan bir devlet, bir sistemin sonucu olarak ortaya cıktı. Zor günler geçiriyor ve adeta yok olmamak için çalışıyoruz. Gözümüzün önümüzde “Milli devlet” yapısından çıkış sinyalleri değil, belgeleri var. Bu durumun yarattığı hayal kırıklıkları, ümitsizlik, bezginlik ise çalışma azmi ve devletimize olan inancımızı yok ediyor.

 

            En önemli meselelerimizin biri ise, mevcut haldeki devlet varlığının biz Türk milletinde  oraya çıkardığı, güven ve geleceğe yani yüzyıllar, bin yıllara olan kararlı yürüyüşümüze karşı indirdiği darbedir. Biz tarih boyunca devlet ile var olduk ve yasadık. Çünkü Türk milleti için önemli olan Devlet-i Ebed Müddet’dir.

 

“DEVLETE VE KURUMLARA İNANÇSIZLIK KENDİSİ GÖSTERDİ”

 

Devlete olan inancın tüm kurumları ile ( iç ve dış politika, milli eğitim, milli savunma, hukuk, emniyet, …) kayboluşu,  millet olarak gittiğimiz her devlet kapısında sisteme güven kaybı ile kendini gösterdi. Bu yapının bozulması için karakterimiz, beyin yapımız, düşüncelerimiz, inancımız (ki bu İslam adına, din adına yapıldığı söylenen, ancak din ile özellikle İslam dini ile asla bağdaşmayan uygulamalar…) üstünde de ciddi algı operasyonları yapıldı.  

 

“TÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK, TÜRK GİBİ DAVRANMAK ZORUNDAYIZ”

 

Kültürsüz bir gençlik yaratılması,  bunun da günümüz teknolojisi ile çok hızlı olarak  tesisi  mümkün oldu. Devlette yer alan otoritelerin kültürsüz, bilinçsiz, alt yapısız hali ise bizim gibi köklü bir milletin bugününe utanılacak bir tablo olarak damga vurdu. İçinde gururla yer aldığımız Türk Ocakları’nın milletimizin varlığı için çok önemli bir yere sahip olduğu tartışılmaz. Bizim yeni bir gençlik, yeni bir insanlık, yeni bir nesil tesis etmemiz gerektiğini biliyor ve bunun için çalışıyoruz. Türk gibi büyümek, Türk gibi düşünmek, Türk gibi davranmak zorundayız. Nihilist, inkarcı gençlikten; okumayan nesilden, ahlaki değeri olmayan ve inancını yasamayan sadece konuşan topluluktan korunmak şart. Bu ocak milli bir mekteptir ve öyle de olmaya devam edecektir. Ocağın vazifesi fikir üretmek, insan yetiştirmek, fikirleri ülkeye,  kurumlara servis etmektir.

 

Dolayısı ile Ocağa simdi daha da çok ihtiyaç vardır. Biz Türk Ocaklılar olarak ülkemizin her yerinde var olacak ve milletimizi ilgilendiren her meselenin takipçisi, yol göstereni, uyaranı, ve çatı kuruluşu olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini bitirdi. Daha sonra Prof. Dr. Filiz Yavuz AVŞAR Genel Merkez faaliyetlerini bir sunu halinde katılımcılarla paylaştı.

 

Bölge Toplantısı; Şube Başkanları ve temsilcilerinin faaliyetlerini, eleştiri ve değerlendirmelerini, duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri konuşmalarla devam etti; oturum başkanlığını yapan Prof. Dr. Filiz AVŞAR ve Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ Şube Başkanları ve katılımcılarla son değerlendirmeleri ve gündeme ilişkin görüşlerini paylaştılar. 

 

Toplantıdan sonra, Trabzon ve Rize Şubelerinin katılımcılar için hazırlamış oldukları hediyeler dağıtıldı. Toplantıya katılan misafirler, yenen akşam yemeğinden sonra vedalaştılar.

 


PAYLAŞ

Resim Galerisi