Yer: Milli Kütüphane

Tarih: 17.12.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi Sanat Edebiyat Kurulu Kuşlukta Yazarlar Topluluğu, Milli Kütüphane Başkanlığı ile birlikte belgeselci, romancı yazar Turgay Bostan’ın “Kutsal İkona” isimli romanının tanıtım toplantısını düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Genel Merkezi Sanat Edebiyat Kurulu Başkanı Ali Osman Mola, Kayseri’deki terör saldırısında şehit olan askerlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileyerek söze başladı. Mola, Milli Kütüphane’de gerçekleştirdikleri programlarının oldukça verimli geçtiğini ve aynı hızla devam edileceğini söyledi. Kuşlukta Yazarlar Topluluğu’nun 6. yılını tamamladığını ifade eden Mola, Bala Kitap Topluluğu’nun da 5 yıldır faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Ayrıca sinema alanında Sinemasalı topluluğunun çalışmalarını da anlatan Mola, genç yazarların yetişmesi için faaliyet gösteren ise Cengiz Dağcı Yazarlık Okulu’nun faaliyetlerini anlattı. Müzik alanında da Türk Müziği Topluluğu’nun çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Mola, vatandaşları Sanat-Edebiyat Kurulu faaliyetlerine davet etti. 

 

Program yazar Turgay Bostan’ın özgeçmişinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimiyle devam etti. Ardından “Kutsal İkona” kitabının değerlendirmelerini yapmak üzere Doç. Dr.Hüseyin Özbay kürsüye çağrıldı. Özbay, Turgay Bostan’ın kendisi için romancılık açısından bir umut olduğunu söyledi. Kutsal İkona romanında dilin sadece gösteren değil, mesajı dile çeviren bir anlatımı olduğuna değinen Özbay, dilin mesajı verdiğini ve anlatısının da gerçek olduğunu söyledi. Özbay, son olarak Turgay Bostan’ın Türk ve Müslüman olarak tarafsız bir şekilde romanını yazdığını belirterek konuşmasını bitirdi.

 

Diğer konuşmacı Yağmur Tunalı, romanın belgesel roman olduğunu ve gerçekliğin esas olduğunu belirtti. Tunalı, Turgay Bostan’ın ayrı bir çile ile romanını yazdığını söyledi. Turgay Bostan’ın tanrısal bir bakışı benimsediğini ve tarafsız olduğunu söyleyen Tunalı, Turgay Bostan’ın bu romanıyla da bizleri insan gerçeğiyle tanıştırdığına değinerek konuşmasını bitirdi.

 

Son olarak Turgay Bostan, kitabını yazma sürecini anlatmak üzere kürsüye çağrıldı. Bostan, Türk Ocakları Genel Merkezi’ne ve Sanat Edebiyat Kurulu’na teşekkür ederek konuşmasına başladı. İki kitabının yıllar süren bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını söyleyen Bostan, yazarken sıkıntılı süreçlerden geçtiğini belirtti. Özbay, romancılıkta tarafsız olunması gerektiğini, “Kutsal İkona” romanını yazarken de tarafsız olmaya çalıştığını bölgedeki etnik kimliklere tarafsız yaklaştığını söyledi. Bostan, Kutsal İkona romanını okuyanların aidiyet hissini ve insanın kendisi olma mücadelesini göreceklerini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

 

Haber: Derviş Ulaşhan ERASLAN


PAYLAŞ

Resim Galerisi