Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 30.06.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi’nde 30 Haziran 2015’te Türk dünyasından öğrencilerin ağırlandığı bir iftar programı gerçekleşti.  Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Süyümbike Maraş yaptı. Maraş, Türk Dünyasının meselelerine değindikten sonra Türk Dünyasından gelen öğrencilere hoş geldiniz diyerek, konuşmasını yapmak üzere Ankara Üniversitesi DTCF öğretim üyesi Doç. Dr. Erkin Emet’e mikrofonu takdim etti.

 

Konuşmasına Doğu Türkistan’daki gelişmeleri anlatarak başlayan Emet, Çin’in Doğu Türkistan’da dil ve din olmak üzere iki kutsala doğrudan müdahale ettiğini belirtti. Doğu Türkistan’da 20 milyonu Uygur Türkü olmak üzere 25 milyon Türk’ün yaşadığını belirten Emet, Çin’in bu bölgeye acımasızca davrandığını da sözlerine ekledi. Doğu Türkistan’da bir soykırım yapıldığını ifade eden Emet, bu durumun dünya gündeminde yankı bulmaya başladığını ve bunun umut verici olduğunu dile getirdi.

 

Doğu Türkistan’da dini ve millî her faaliyetin yasak olduğunu dile getiren Emet, “Çin uluslar arası terörizmle mücadele bahanesiyle Uygur Türklerine zulmediyor” dedi. Devlet memurlarına oruç tutmaması ve dini ibadetlerini yerine getirmemesi için belge imzalatıldığını da ifade eden Emet, polislerin geceleri devlet lojmanları çevresinde gezip, sahura kalkan evlere baskın yaptığını sözlerine ekledi.    

 

Uygur Türklerinin sesini duyurma konusunda sosyal medyanın büyük öneme sahip olduğunu belirten Emet, bilgi kirliliğinden uzak bir şekilde Uygurların mücadelesine destek olmak, kamuoyu oluşturmak gerektiğini ifade etti. Urumçi katliamının yıl dönümü olan 5 Temmuz’da bir dizi etkinlik gerçekleştirileceğini de söyleyen Emet, 5 Temmuz 2015 saat 17.00’da Çin Büyükelçiliği önünde yapılacak basın açıklamasına herkesi davet ederek konuşmasına son verdi.

                  


PAYLAŞ

Resim Galerisi