Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesi Kaymakamlığı ile Karakeçili Derneğinin düzenlediği ve Türk Ocakları Genel Merkezi ile Anda Kardeşe Vefa Derneğinin desteklediği organizasyonla Suriye’de, Fırat Kalkanı Bölgesi’nde bulunan El-Bab ve Kubaşin Karakeçili Türkmen Dernekleri üyelerinden bir heyet, Türkiye’ye getirilerek bir tarih ve kültür gezisi gerçekleştirildi.

Önce Karakeçili Kaymakamlığı, ardından Ankara’ya gelinerek Anıtkabir ziyaret edildi. Daha sonra İstanbul’a gidilerek tarihî mekânlar gezildi. Geziye, Türk Ocakları İstanbul Şubesi Yetkilisi eşlik etti. Ertesi gün Bilecik’e geçilerek Şeyh Edebali Türbesi ziyaret edildi. Söğüt’te, Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri’ne iştirak edildi. Söğüt’te Türk Ocakları Bilecik Şubesi Başkanı’nın eşliğinde, Yörük/Türkmen çadırları, Osmanlı’nın ilk mescidi olan Kuyulu Mescit ve Dursun Fakih Türbesi ziyaretlerinde bulunuldu.

Son gün Ankara’ya gelinerek Türk Ocakları Genel Merkezi ziyaret edildi. Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, ziyaret esnasında, Suriye’de bulunan Karakeçili Türkmenlerinin önemini ve Türkiye’de bulunan kardeşleriyle bağlarını daha da güçlendirmeleri için atılması gereken adımları, tarihî açıdan geçmişten geleceğe anlattı. Heyetten söz alanlar da özellikle Türk Ocağına ve desteklerini esirgemeyen sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ettiler. Program, yemek ikramı ve Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye etmesiyle sona erdi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi