Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, PKK terör örgütünün Suriye'deki kolu PYD'nin, Esad rejiminin verdiği destekle Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Halep'teki güçlerine saldırdığını söyledi. PYD'nin Halep'teki saldırılarının Esad'ın kontrolündeki bölgelerden yapıldığını ifade eden Mustafa, Şam rejiminin geçiş için PYD güçlerine koridor açtığını savundu. PYD'nin, halen DAEŞ'in kontrolünde bulunan Cerablus'a girmek için hazırlık yaptığı yönündeki haberleri de doğrulayan Mustafa, bu girişimin Batı'dan Afrin üzerinden yapılması halinde, DAEŞ'ten önce PYD ile ÖSO'nun karşı karşıya geleceğini vurguladı. 

AZEZ'DE ÇATIŞMA KAÇINILMAZ 

Mustafa şunları söyledi: "PYD Afrin'den hareketle Cerablus'a girmeye kalkarsa, tek geçiş yolu olan ve ÖSO'nun kontrolünde bulunan Azez bölgesini kullanacak. Böyle bir gelişme de, PYD ile ÖSO'nun çatışmasını kaçınılmaz kılar. ÖSO, Şam rejimi ile işbirliği yaparak Halep'te saldırılar gerçekleştiren PYD'nin Azez'e girmesine müsade etmez."  

Salih Müslim'den itiraf ve tehdit

PYD lideri Salih Müslim, İngiliz gazetesi Independent'ın Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn ile yaptığı röportajda, hedeflerinin Afrin olduğunu itiraf etti. "Beşşar Esad'ın DAEŞ ve El Kaide bağlantılı gruplar tarafından devrilmesinin dünya için facia olacağı"nı savunan Müslim, Kürtlerin Afrin'e yol açmak istediğini ifade etti. Cockburn, Türkiye'nin Suriye'de Rojava benzeri bir Kürt devlet yapılanmasından büyük endişe duyduğunu söylerken, Müslim'in şu sözlerini de aktardı: "Türkiye'nin işgal etmesinin mümkün olduğunu sanmıyorum. Ama eğer işgal ederse, bu Türkiye için çok büyük bir sorun olacaktır."

SuperHaber

c


PAYLAŞ