Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Parlamento İnsan Hakları Başkanı Erşat Salihi Avrupa Parlamentosu’nda konuşarak Türkmenlerin sorunlarını dile getirdi. Salihi, Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu’nda konuşarak merkezi hükümet ve bölgesel kürt yönetiminden Türkmenlerin kanuni hakları konusunda sorumluluk içerisinde hareket etmelerini istedi. Eski rejim zamanında Türkmenlerin elinden alınan arazilerin şimdiye kadar geri verilmediğine işaret eden Salihi, Kerkük’te Türkmenlere ait evlerin yıktırılmasına da tepki göstererek yerel yönetime seslendi.
anlaşmazlıklı bölgelerin güvenliği için bölge halkından ortak güvenlik gücü kurulmasını isteyen Salihi, konuşmasında IŞİD sorununa da değindi.
Terör örgütü IŞİD’ten en çok Türkmenlerin zarar gördüğüne işaret eden Salihi, binlerce Türkmen vatandaşının yerlerinden edildiğini, Avrupa İnsan Hakları Kuruluşları tarafından bu konuda çıkarılan raporlarda Türkmenlere karşı yapılan mazalimlerin dile getirilmemesinden dolayı  eleştirilerde bulundu. Salihi, Türkmen bölgelerinde yaşanan olayların bir coğrafya ve petrol savaşı olduğunu belirterek Avrupa’nın Türkmen sorunları ile artık yakından ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.
 

PAYLAŞ