Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya Federasyonu’na karşı uygulanan yaptırımların devam etmesi durumunda Rusya’nın yakın zamanda dağılacağını ifade etti.

Kırımoğlu’nun basın servisinin QHA’ya yaptığı açıklamaya göre, Kırımoğlu, Kırım’ı işgalden kurtarmak için ancak askeri olmayan senaryoları değerlendirmek gerektiğini belirtti.

“Askeri senaryo kan dökülmesine neden olup ilk olarak Rus işgalini kabul etmeyen Kırım Tatar halkının yok olmasına yol açar. Yaptırımlara büyük ümitler bağlıyoruz. Yaptırımların aynı düzeyde devam etmesi durumunda yakın zamanda Rusya Federasyonu’nun dağılmasını göreceğimizden hiç şüphem yok. Rus ekonomisinin can çekişmesinin ne kadar süreceğini kimse söyleyemez. Farklı hesaplara göre bu durum bir veya bir buçuk yıldan fazla sürmeyecek ve biz, sadece Ukrayna’da değil Gürcistan ve Transdinyester’de de işgal edilen bölgelerin serbest bırakılmasını göreceğiz” diyen Kırımoğlu, Afganistan istilasından sonra SSCB’ye uygulanan yaptırımların tüm Komünist İmparatorluğu’nun dağılmasına neden olduğunu hatırlattı.


PAYLAŞ