Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 03.01.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları ve Sanat-Edebiyat Kurulu’nun birlikte düzenlediği Cengiz Dağcı Yazarlık Okulu’nun bu haftaki dersinin ilk bölümünde Yrd. Doç. Dr. Aysun Demirez Güneri konuşmacıydı. Dersin ikinci kısmına ise Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz katıldı.

 

“İnsan niye yazar?” başlıklı konu üzerine konuşan Güneri, yazar olacak kişinin öncelikle kendisine saygı duyması ve güvenmesi gerektiğini söyledi. Güneri, kişinin yazmaya başlamasıyla kendini bilme, tanıma, anlama yolculuğuna çıktığını ekledi. Bir yazarın kendisini geliştirmesi için çok okuması, iyi gözlem yapması, her şeyi eleştirel bir gözle değerlendirmesi ve sürekli yazması gerektiğini belirten konuşmacı, kişinin yazacağı türü ve hitap edeceği kesimi iyi belirlemesi gerektiğine değindi.

 

Dersin “Türk Edebiyatında Kadın” konulu ikinci kısmına ise Türk Ocağı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz katıldı. Kadının hem biyolojik hem sosyolojik olarak hayatın temeli olduğunu söyleyen Yavuz, Türk kültüründe kadının önemine değindi. Yavuz, Batı kültürünün aksine Türk kültüründe kadının ikinci plana atılmadığını, özellikle yaşlı kadınların bilgin olarak nitelendirildiği ve ayrı bir öneminin olduğunu belirtti. Prof. Dr. Filiz Yavuz, İslam kültüründe de kadın erkek ayrımının olmadığını, günümüzde yaşanan olayların temelinin Arap kültürüyle birlikte İslamiyet’in yozlaştırılmasından kaynaklandığını ekledi. Osmanlı toplumunda ise kadınların dışlanmadığını söyleyen Yavuz, özellikle padişah eşlerinin çok fazla sayıda hayır kurumu yaptırdıklarını ve sosyal hayatta aktif olduklarını anlattı. Yavuz, yabancı aydınların haremi, Doğu’ya atfettikleri gizemi kendi kültürleriyle ve hayalleriyle birleştirerek eserlerinde yansıttıklarını dile getirdi. Eski Türk tarihinde önemli yer tutan kadınlardan Terken Hatun, Tomris Hatun, Dilşat Hatun ve Süyümbike Hatun hakkında konuşan konuşmacı, milli mücadele döneminde de Asker Saime, Kara Fatma, Nene Hatun, Kılavuz Hatice gibi çok sayıda kadın kahramanımız olduğunu söyledi. Yavuz, ardından Fatma Aliye Hanım, Halide Edip Adıvar, Hamiyet Hanım, Sabiha Gökçen, Rabia Kadir, Mine Sultan Ünver, Sevinç Çokum, Emine Işınsu gibi aydınlarımızdan da bahsetti. Ders soru cevap kısmıyla bitirildi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi